E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Serbia nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Qeveria e Serbisë iu bashkua të enjten Bashkimit Evropian në mosnjohjen e rezultatit të zgjedhjeve në Bjellorusi dhe kritikave ndaj shtypjes së protestave kundër udhëheqësit autokrat të vendit.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiç ndërmori një hap befasues, duke thënë se Beogradi e mbështeti rezolutën e BE-së për Bjellorusinë, në mënyrë që të përafrojë politikat e tij me ato të bllokut në të cilin dëshiron të anëtarësohet.

Beogradi ka pasur marrëdhënie të ngushta me Presidentin e Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko, i cili ishte udhëheqësi i vetëm botëror që vizitoi Serbinë gjatë bombardimeve të NATO-s në vitin 1999.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian thanë se ata qëndrojnë përkrah njerëzve që protestojnë për të drejta demokratike në Bjellorusi, duke hedhur poshtë rezultatet e zgjedhjeve, të cilat nxorrën fitues zoti Lukashenko.

Ata paralajmëruan se po përgatisin një listë të gjatë të personave bjellorusë që do të përballen me sanksione për manipulim votash dhe për masa brutale ndaj protestuesve.

Pranimi nga Serbia i kritikave të BE-së ndaj udhëheqësit bjellorus u publikua fillimisht të mërkurën, përmes komenteve në Twitter nga ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në Beograd, të cilët e përshëndetën këtë hap.

Lexo edhe :   Pa garë dhe rivalë, Kryemadhi komenton zgjedhjet në LSI

Presidenti populist serb Aleksandër Vuçiç është përballur gjithashtu me kritika nga brenda dhe jashtë vendit për goditjen e lirisë së mediave, mbajtjen e zgjedhjeve që opozita nuk i quan të lira dhe të drejta si dhe masave kundër demonstruesve antiqeveritarë.

Megjithëse zyrtarisht kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia i ka forcuar lidhjet politike, ekonomike dhe ushtarake me Rusinë dhe Kinën dhe nuk ka pranuar t’u bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë për politikat e saj ndaj Ukrainës, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/’Nga karakteri i Anës më pëlqen më shumë gjoksi’, Arjoni shkakton debate

Dje në "Për'puthen" në Top Channel u transmetua takimi mes Anës dhe Arjonit. Në një moment gjatë bisedës, ajo pyeti Arjonin se çfarë pëlqen...

Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

Nga Shkodra, ku zhvilloi një takim me kryetaren në detyrë të Bashkisë, Voltana Ademin, kryedemokrati Basha ka pohuar se për asnjë arsye nuk do...

Atentati në Elbasan/Përleshje me kaçavidë, qëlloi 5 herë me armë drejt makinës

Detaje të reja janë zbardhur nga të shtënat me armë që tronditën Elbasanin mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur pas një sherri me armë...

Presidentja e KE: Dritë në fund të tunelit, vaksinim para fundit të dhjetorit

Në kohën kur pandemia ka shkaktuar një plagë të madhe në mbarë botën, duke sjellë çdo ditë bilance tragjike, një lajm i mirë vjen...

Meta takim për Covidin/ Mjekët: Të rriten testimet e të gjurmohen rastet

Në një takim online me një panel mjekësh për situatën aktuale dhe masat që duhen marrë, për parandalimin e përhapjes së mëtejshme të COVID-19,...