E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Salehi: Irani do të rinisë aktivitetet në reaktorin bërthamor Arak

Irani do të rinisë aktivitetet në reaktorin bërthamor Arak, tha para deputetëve Ali Akbar Salehi, kreu i organizatës shtetërore të energjisë atomike.

Agjencia gjysmë-shtetërore e lajmeve ISNA citoi një deputet iranian i cili mori pjesë në takimin e së dielës.

“Armiqtë e Iranit e dinë se ne e kemi dijen dhe mundësitë të prodhojmë energji bërthamore por ne nuk duam të prodhojmë armë bërthamore”, citohet të ketë thënë Salehi.

Uji i rëndë mund të përdoret në reaktorë për të prodhuar plutonium, një lëndë djegëse e përdorur në mbushjet bërthamore.

Tensionet janë përshkallëzuar mes Iranit dhe Perëndimit që kur presidenti i SHBA-ve, Donald Trump në mënyrë të njëanshme u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 dhe vendosi sanksione ndaj Iranit.

Si kundërpërgjigje, Irani muajin e kaluar njoftoi për masa që do të zvogëlonin përkushtimet ndaj marrëveshjes, duke cituar mungesën e veprimeve nga shtetet evropiane për të shpëtuar marrëveshjen.//AA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunoi kryebashkiakun e Selenicës, pranga 57-vjeçarit. Dalin dyshimet e para

Një 57-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Vlorës, pasi akuzohet se ka goditur kryetarin e Bashkisë së Selenicës, Pëllumb Binaj. Pas hekurave...

Shto ujë e shto…komisione

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha po përpiqet të krijojë një axhendë paralele me "Foltoren" e Sali Berishës, e cila po gërryen prej javësh jo vetëm...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...