E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Rusia merr “hak”, dëbon dy diplomatë gjermanë

Dy diplomatë gjermanë do të dëbohen nga Rusia. Ministria e Jashtme në Moskë deklaroi ditën e sotme se ka thirrur ambasadorin gjerman, Geza Andreas von Geyr, të cilin e ka informuar se dy diplomatët gjermanë kanë shtatë ditë kohë për t’u larguar nga Rusia. Për shkak se edhe Berlini ka vepruar njëjtë me dy diplomatë rusë javën e kaluar.

“Duke vepruar sipas parimit të reciprocitetit dhe artikullit 9 të Konventës së Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike të vitit 1961, ana ruse ka vendosur të shpallë dy punëtorët e Ambasadës gjermane persona të padëshiruar në Rusi”, thuhet në deklaratë.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme e Gjermanisë e ka konsideruar veprimin e Moskës “të paarsyetueshëm”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vuçiç për Kosovën: Të gjithë duan që ne ta njohim, por do jemi të duruar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se porositë nga Prishtina, Brukseli dhe Uashingtoni tregojnë se ata dëshirojnë vetëm që Serbia ta njohë Kosovën,...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën e AstraZeneca-s

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar të marrë vaksinën e kompanisë AstraZeneca. Vaksina e AstraZenecës dhe Universitetit të Oksfordit është e sigurtë dhe efektive...

Kryemadhi: Pas 25 prillit i japim fund çdo abuzimi

ryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së në Kashar, me të cilët diskutoi për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Gjatë...

Talenti shqiptar bën hapin e madh në karrierë, firmos me skuadrën gjermane

Talenti me origjinë shqiptare, Mehmet Ibrahimi, ka bërë një hap të rëndësishëm në karrierë, duke nënshkruar kontratë profesioniste me klubin e Lajpcigut. Ky fakt është...

Biden: SHBA-ja nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të përkrahin Ukrainën kundër agresionit rus, dhe nuk do të njohin...