E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Rusi/ Vladimir Putin bën lëvizjen e radhës para takimit me Joe Biden

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të hënën një ligj që zyrtarizon daljen e Rusisë nga traktati i kontrollit të armëve të Qiejve të Hapur, një pakt që lejon fluturime të mbikqyrjes së paarmatosur mbi vendet anëtare.

Rusia kishte shpresuar që Putini dhe Presidenti i SHBA Joe Biden mund të diskutojnë mbi traktatin kur të takohen më vonë këtë muaj në një samit në Gjenevë.

Por administrata e Biden informoi Moskën në maj se nuk do të hynte përsëri në pakt pasi administrata Trump e la atë vitin e kaluar, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Në janar të këtij viti, Rusia njoftoi planet e saj për të lënë traktatin dhe qeveria paraqiti legjislacionin në parlament muajin e kaluar për të zyrtarizuar largimin e saj.

Zyrtarët rusë thanë se vendimi i SHBA-së për të mos u ribashkuar, është një “gabim politik”, ndërsa Moska dhe Uashingtoni po përgatiten për një samit midis presidentëve të vendeve këtë muaj.

Traktati i Qiejve të Hapur hyri në fuqi më 1 janar 2002, i cili parashikohet si një masë për rritjen e besimit dhe sigurinë në hapësirën e OSBE-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...