E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Rriten tensionet/ Avionët luftarakë të Turqisë fluturojnë mbi territorin grek

Rriten gjithnjë e më shumë tensionet mes Turqisë dhe Greqisë.

Disa avionë luftarakë turq kanë fluturuar këtë të premte mbi ishujt grekë.

Sipas mediave helene, avionët luftarakë, F-16, shkelën rajonin e informacionit fluturues të Athinës (FIR) pa paraqitur më parë planet e fluturimit dhe duke fluturuar mbi ishujt e Oinousses dhe Panaghia në një lartësi prej 7620 metrash, në orën 12:24.

Avionët luftarakë turq u njohën dhe përgjuan nga avionët grekë sipas rregullave ndërkombëtare, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare.

Ndërkohë në brigjet e Detit të Zi, forcat e armatosura turke kanë testuar edhe sistemet e mbrojtjes S-400, prodhim rus.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...