E shtunë, 4 Prill, 2020
11 C
Tirana

RQ-4 Global Hawk, droni 223 milionë $ që SHBA-ja e përdor për të përgjuar rivalët

Lexo edhe ...

Rama: Po shikojmë mundësinë e legalizimit të kanabisit

Kryeministri Edi Rama është shprehur mbrëmjen e sotme se po shikon mundësinë, për lejimin e hashashit për qëllime mjekësore në vend. Në një lidhje direkte...

Theu izolimin dhe udhëtoi drejt Gjermanisë, doktori i infektuar gjendet i pajetë

Një doktor i infektuar nga koronavirusi i cili refuzoi urdhrat e vetëizolimit, duke udhëtuar nga Londra në Gjermani është gjetur i vdekur në apartamentin...

Shkodra, si ilustrim i “planit opozitar” kundër COVID-19

Nga Mero Baze Sot Shkodra përmbysi kurbën e pandemisë në Shqipëri, duke shtuar 12 raste brenda ditës, aq sa kanë qenë tre ditë më parë...

“Na tregon arkivolët e Iranit”, Vasili: Rama tradhtoi shqiptarët në ditën më të vështirë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka kritikuar kryeministrin Rama, teksa thotë se ai ka tradhtuar shqiptarët në ditën më të vështirë. Përmes një postimi në...

Droni luftarak amerikan RQ-4 Global Hawk, që u rrëzua të enjten në Gjirin e Omanit nga forcat iraniane, është një mrekulli e teknologjisë. Ai është projektuar dhe prodhuar nga kompania amerikane “Northrop Grumman”, dhe ka një kosto prej 223 milionë dollarësh.

Droni është 14.5 metra i gjatë, dhe peshon 6.781 kg. Shpejtësia e tij maksimale është 629 km/h, dhe mund të fluturojë deri në 32 orë rresht, deri në lartësinë 18.000 metra. Ushtria amerikane, e përdor zakonisht për misionet e vëzhgimit në rajone të ndryshme.

Ky dron është i pajisur me radarë, dhe kamera të cilësisë më të lartë termografike. Kjo i mundëson që të vëzhgojë dhe fotografojë qartë edhe natën. Prej marsit 2014, në botë ekzistojnë vetëm 42 dronë të këtij lloji, 32 prej të cilëve i ka SHBA. Pjesa tjetër përdoret nga NATO, Britania, Koreja e Jugut dhe Japonia.

Para incidentit të fundit, ky lloj droni është rrëzuar 4 herë. Imazhet dhe informacionet që siguron ky dron, janë përdorur shumë në luftën kundër Shtetit Islamik. Qindra liderë dhe luftëtarë, janë eleminuar nga bombardimet, që janë orientuar pikërisht nga ky dron spiun. Po ashtu, përmes këtij droni SHBA-ja, përgjon edhe lëvizjen e Koresë së Veriut dhe Iranit mbi programin bërthamor./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rama: Po shikojmë mundësinë e legalizimit të kanabisit

Kryeministri Edi Rama është shprehur mbrëmjen e sotme se po shikon mundësinë, për lejimin e hashashit për qëllime mjekësore në vend. Në një lidhje direkte...

Theu izolimin dhe udhëtoi drejt Gjermanisë, doktori i infektuar gjendet i pajetë

Një doktor i infektuar nga koronavirusi i cili refuzoi urdhrat e vetëizolimit, duke udhëtuar nga Londra në Gjermani është gjetur i vdekur në apartamentin...

Shkodra, si ilustrim i “planit opozitar” kundër COVID-19

Nga Mero Baze Sot Shkodra përmbysi kurbën e pandemisë në Shqipëri, duke shtuar 12 raste brenda ditës, aq sa kanë qenë tre ditë më parë...

“Na tregon arkivolët e Iranit”, Vasili: Rama tradhtoi shqiptarët në ditën më të vështirë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka kritikuar kryeministrin Rama, teksa thotë se ai ka tradhtuar shqiptarët në ditën më të vështirë. Përmes një postimi në...

Mbi 270 mijë raste infektimi/ Sa viktima regjistron SHBA nga koronavirusi

Në vetëm pak ditë, SHBA është kthyer në vendin me numrin më të madh të rasteve me koronavirus. Deri më tani regjistrohen më shumë se...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT