E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Rënia e turizmit mund të dëmtojë ekonominë globale me 4 trilionë dollarë

Ekonomia globale po përballet me humbje deri në 4 trilion dollarë për shkak të kolapsit në udhëtimet ndërkombëtare, sipas Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Tregtinë dhe Zhvillimin (UNCTAD).

Pandemia e koronavirusit dhe masat pasuese të kontrollit kanë shkaktuar një “krizë me efekte shkatërruese në vendet në zhvillim, veçanërisht ato të varura nga turizmi”, tha UNCTAD të mërkurën, duke paralajmëruar që rikuperimi “do të varet kryesisht nga adoptimi i vaksinave Covid-19 në nivel global”.

Rajoni më i prekur ka të ngjarë të jetë Amerika Qendrore, ku produkti i brendshëm bruto (PBB) mund të tkurret me gati 12% deri në fund të vitit në skenarin më të keq të UNCTAD.

Punëtorët ka të ngjarë të kenë pak mundësi alternative pune në rajonet ku shteteve u mungon barra e taksave për pagesat e mirëqenies, të lidhura me pandeminë e stilit evropian, sipas UNCTAD.

Turizmi dhe sektorët e lidhur me të janë shpesh burimi i vetëm i jetesës dhe të ardhurave për “shumë punëtorë informalë në vendet në zhvillim”, të tilla si në Azinë Juglindore, pa dyshim rajoni i dytë më i prekur, sipas UNCTAD, i cili parashikoi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...