E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Regjimi i Ronaldos/ 6 vakte dhe 6 dremitje në ditë, ja çfarë nuk konsumon

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Detajet shpeshherë bëjnë diferencën dhe jo vetëm në fushën e lojës. Është pikërisht kurimi i tyre në radhët e sportistëve të sotëm që ndajnë shpesh një futbollist normal nga kampionët apo edhe jashtëtokësorët e sportit më të bukur në botë.

Dhe kur bëhet fjalë për faktin e regjimit të një kampioni si Kristiano Ronaldo, pa dyshim që vëmendja bëhet shumë e madhe për të gjithë ata futbollistë të rinj të cilët aspirojnë që një ditë të ecin në gjurmët e yllit portugez të Juventusit, i cili edhe pse 35-vjeçar sot, vazhdon që të jetë në majë dhe çdo sezon është në kërkim të rekordeve të reja. Shpesh Ronaldon e kanë konsideruar edhe si një robot, jo vetëm brenda, por edhe jashtë fushës.

E ndoshta pikërisht trajtimi që ai i bën trupit të vet në jetën e përditshme është edhe ajo që i ka dhënë këtë jetëgjatësi dhe këtë rendiment iberikasit. Por çfarë e bën regjimin e një futbollisti ideal?

Në rastin e Kristiano Ronaldos, të ushqyerit dhe gjumi. Pikërisht kështu, nga tavolina e deri te relaksimi mes stërvitjeve të shumta, Nik Litërllhejls zbulon se CR7 konsumon 6 vakte në ditë, por në të njëjtën kohë bën edhe 5-6 seanca dremitjeje, përpara gjumit të mbrëmjes, ku edhe ky nuk duhet të jetë me orë të gjata. Dhe duke përmbushur këto rregulla, Ronaldo, edhe pse me jo pak vite mbi shpatulla, ka një strukturë trupore dhe reaktive në fushë, prej një 20-vjeçari.

Menuja e Fenomenit – Të ushqyerit sot ecën paralelisht me të stërviturit, duke qenë se muskujt kanë nevojë të ushqehen dhe Ronaldo e ka ndarë të ngrënit me 6 seanca. Mëngjesi është me bazë proshutash, djathërash dhe jogurti.

Ndërkohë, pak orë më pas një tost me avokado mjafton për të pritur drekën, e cila është e ndarë gjithashtu me dy pjesë: vakti i parë është një bazë yndyrash dhe proteinash, përgjithësisht fileto pule dhe sallatë, ndërsa një pjatë e dytë pak minuta më vonë mund të jetë me bazë peshku (më së shumti ton), vezë dhe ullinj. Ndërkohë, edhe pasditja mund të jetë një tjetër tost, ndërsa darka mund të jetë e bollshme, me meny peshku (merluci këshillohet më së shumti) ose bazë mishi.

Dremitjet sa një ndeshje futbolli – Por teksa konsumon një sasi të rëndësishme ushqimi, ndonëse duke parë fizikun dhe stërvitjet që bën shpesh ylli i Juventusit, mes tyre nevojitet edhe një relaksim, të cilin Ronaldo e merr falë 5-6 seancave dremitje gjatë ditës, prej 90 minutash secila (sa zgjat një ndeshje futbolli), pas të cilave ai karikon më së miri “bateritë”.

“Nuk bëhet fjalë për disa dremitje si ato që bëjnë të moshuarit përpara televizorit, por është një regjim i kërkuar dhe i detyruar nga vetë futbollisti”, u shpreh Nik Litërllhejls për “Football Whispers”, eksperti me të cilin Kristiano Ronaldo ka bashkëpunuar për një periudhë shumë të gjatë kohe dhe, me sa duket, ka dhënë rezultate fantastike.

Rekordi i Kasijasit – Që Ronaldo është një makineri, kjo dihet tashmë, aq sa edhe në rastin me infektim nga Koronavirusi ai nuk pati asnjë simptomë, përkundrazi vazhdoi të stërvitej në shtëpi normalisht, ndonëse tamponi rezultoi negativ pas 18 ditësh. Gjithsesi, tashmë që juventini është rikthyer, kërkon të rikuperojë periudhën e humbur dhe kërkon tëvazhdojë të shënojë, madje debutimi i tij ndaj Specias dhuroi 2 gola personalë.

Ndërkohë, kundër Ferencvaroshit Ronaldo bëri debutimin e tij sezonal, i cili përkon me sezonin e 18-të radhazi që luzitani merr pjesë në Ligën e Kampioneve. Në historinë e këtij kompeticioni, vetëm Iker Kasijas ka zbritur në fushë më shumë vite radhazi sesa CR7, konkretisht 20 (nga sezoni 1999- 2000 deri në 2018-2019). Por, duke parë formën që ende sot Kristiano Ronaldo tregon, pa dyshim që të paktën edhe dy vite të tjera në fushën e lojës nuk ia ndalon askush…/Panorama Sport

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...