E diel, 13 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

BE, sanksione Lukashenkos dhe 13 zyrtarëve bjellorusë

Bashkimi Evropian vendosi sanksione kundër Aleksandër Lukashenkos, djalit të tij, Viktar, dhe 13 zyrtarëve të tjerë bjellorusë, përgjegjës për dhunë, arrestime të pajustifikueshme dhe falsifikim të zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi.

Gazeta Zyrtare e BE-së publikoi të premten emrat e 15 individëve që u ndalohen vizat dhe u ngrihen asetet.

Ata u bashkohen 40 zyrtarëve të tjerë bjellorusë, të cilët u sanksionuan me masa të ngjashme në fillim të tetorit, për rolin e tyre të pretenduar në shtypjen brutale të protestuesve dhe opozitës.

Protestuesit në Minsk dhe qytete të tjera, për gati tre muaj, kërkojnë dorëheqjen e Lukashenkos, duke e akuzuar për falsifikimin e zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Autoritetet u janë përgjigjur brutalisht protestave, me rrahje dhe arrestime masive. Lukashenko mban pushtetin në Bjellorusi që prej vitit 1994.

Ai i mohon akuzat për manipulim të votave dhe i fajëson disa vende të Bashkimit Evropian për përpjekje për të detyruar ndryshimin e regjimit.

Vendet perëndimore refuzojnë ta njohin Lukashenkon si udhëheqës legjitim të Bjellorusisë dhe i kërkojnë atij ta transferojë pushtetin në mënyrë paqësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...