E martë, 27 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Rast i rrallë/ Pacienti 100-vjeçar shërohet nga koronavirusi

COVID-19 është një virus që transmetohet nga njeriu te njeriu, por kjo ndodh nga kontakti i ngushtë, nga teshtitja ose kollitja. Nuk është një virus që përhapet përmes ajrit.

Ajo ç’ka prek është sistemi i frymëmarrjes që krijon një krizë të rëndë akute të frymëmarrjes. Mjekët thonë se fëmijët mund të jenë në gjendje të përgjigjen më mirë ndaj infeksionit. Sepse ata kanë një sistem imunitar më reaktiv, sesa njerëzit më të vjetër në moshë, të cilët, duke qenë se preken më shpesh nga sëmundje të tjera si hipertensioni, sëmundjet e zemrës, diabeti, mekanizmat mbrojtëse nuk janë të njëjtë.

Një pacient 100-vjeçar kinez, i cili vuan nga Alzhajmeri ka dalë nga spitali, pasi është kuruar me sukses ndaj koronavirusit, me gjakun e dhuruar nga pacientë të tjerë të shëruar. Sipas medias kineze, 100-vjeçari Wang vuan edhe nga sëmundje të tjera, si tension i lartë dhe probleme me zemrën. Ai ishte mes 80 pacientëve që u nxor të shtunën nga një spital në Hubei.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Varianti Delta në Shqipëri, konfirmohen 16 raste të reja në 24 orët e fundit

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...

Varane te Mançester Junajtid/ Klubi anglez jep detajet e transferimit

Rafael Varane do të jetë futbollisti më i ri i Mançester Junajtid. Lajmin e bëri të ditur vetë klubi anglez përmes një njoftimi, duke...