E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Raporti paraprak i plotë/ Konkluzionet e “Venecias”

Së fundmi është zbardhur drafti paraprak i plotë i Komisionit të Venecias lidhur me përzgjedhjen e anëtarëve për Gjykatën Kushtetuese dhe përplasjen mazhorancë- Presidencë.

Në raport duket se Komisioni i Venecias i jep një të drejtë Presidentit lidhur me përzgjedhjen nga ana e tij të dy anëtarëve për Kushtetuese duke theksuar se “arsyetimi i bërë nga Presidenti nuk ishte i paarsyeshëm”.

Hije dyshimi hedh raporti nga ana tjetër lidhur me mënyrën e dërgimit të listave nga KED duke e konsideruar si të “diskutueshme”.

Dy shkelje janë konstatuar për KED, ajo e përjashtimit nga pjesëmarrja në mbledhjet e përfaqësuesit të Avokatit të Popullit me anë miratimit të një rregulloreje të brendshme si dhe mos- publikimin e proces- verbaleve të mbledhjeve të KED që kërkohet me ligj.

Po ashtu në konkluzionet e saj Komisioni i Venecias i bën apel palëve që të “të bëjnë një çarmatim dypalësh”.

Por sa i përket shkarkimit të Presidentit, Komisioni Hetimor Parlamentar e përfshiu në proces bashkëngjitur dekretit për anulimin e datës së 30 qershorit për zgjedhjet lokale por Komisioni i Venecias konstaton se “nuk ka baza për shkarkimin e Presidentit”.

Vitin e kaluar KED dërgoi dy lista njëherësh tek Presidenti dhe tek Kuvendi për përzgjedhjen e dy anëtarëve nga secila.

Presidenti zgjodhi Besnik Muçin dhe Komisioni i Venecias vetëm këtë përzgjedhje e quan kushtetuese, edhe pse gjyqtari më vonë u shkarkua nga Vettingu.

Të gjitha përzgjedhjet e tjera sipas Komisionit të Venecias janë “anti- kushtetuese”.

Në fakt Presidenti nuk zgjodhi anëtarin e dytë që i kërkohej nga KED duke lënë afatin 30 ditor të mbarojë.

Kuvendi nga ana tjetër përzgjodhi njëherësh brenda një seance Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin kurse Arta Vorpsin e cila ishte e para në të dyja listat e çuara nga KED u konsiderua nga mazhoranca si e përzgjedhur automatikisht pas ‘heshtjes’ së Presidentit.

Lexo edhe :   Raporti i OSBE/ Reagon Basha: Në 25 prill, u tjetërsua vullneti i shqiptarëve

Por pas këtyre dy përzgjedhjeve Presidenti përzgjodhi Marsida Xhaferllarin duke pretenduar se po mbante radhën që i përcaktonte Kushtetuta që pas Kuvendit zgjidhte Gjykata e Lartë, por me rastin se kjo e fundit nuk funksionon për shkak se nuk plotëson numrin e nevojshëm të gjyqtarëve përzgjodhi Xhaferllarin e cila ishte më pak e vlerësuara nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi.

Lexo edhe :   Raporti i OSBE/ Reagon Basha: Në 25 prill, u tjetërsua vullneti i shqiptarëve

Të dyja institucionet si Kuvendi dhe Presidenca iu drejtuan për opinion Komisionit të Venecias dhe presin një përgjigje përfundimtare. /BalkanWeb

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...

Detaje/ Rama, Zaev dhe Vuçiç do të nënshkruajnë marrëveshje ndërshtetërore

Kryeminsitri Edi Rama, ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të homologut të tij, Zoran Zaev. Në Shkup, dy krerëve...