E premte, 10 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Raporti i fundvitit/ Sa shpenzon një familje shqiptare për konsum

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqiptarët shpenzojnë mesatarisht afro 76 mijë lekë në muaj, për konsum. Këtë tregon Vjetari Statistikor Rajonal i Instat, për vitin 2018.

Ndër shpenzimet mesatare mujore për konsum, sipas qarqeve, vendin e parë e zë qarku i Tiranës, me afro 89 mijë lekë në muaj. Por, fill pas metropolit, i cili në fakt, nuk është surprizë, renditet qarku i Durrësit, me mesatarisht afro 76 mijë lekë në muaj për konsum familjar, përgjatë vitit 2018.

Renditja vazhdon me qarkun e Korçës, përkatësisht me afro 74 mijë lekë në muaj për konsum familjar, qarku i Shkodrës, me afro 73 mijë lekë, etj. Megjithatë, ajo çfarë bie në sy, është se konsumi mujor për disa qarqe ka ndryshuar ndjeshëm.

Si në rastin e qarkut të Dibrës. Sipas të dhënave të Instat, në qarkun e Dibrës, shpenzimet mesatare mujore për konsum janë rritur me afro 11 mijë lekë, krahasuar me vitin 2017, duke pasur kështu rritjen më të madhe të shpenzimeve mujore në rang kombëtar.

Po ashtu, edhe qarku i Vlorës ka rritur në mënyrë të konsiderueshme shpenzimet mujore për konsum familjar, krahasuar me qarqet e tjera të vendit, konkretisht me afro 10 mijë lekë në muaj.

Sipas të dhënave të Instat, edhe qarku i Elbasanit bën pjesë në ato qarqe ku shpenzimet mujore për konsum janë rritur disi, krahasuar me vitin 2017. Po njësoj, në qarkun e Gjirokastrës, Korçës, Beratit, apo Tiranës.

E kundërta ka ndodhur me qarkun e Lezhës dhe të Durrësit, në të cilat është ndjerë rënie e shpenzimeve mesatare mujore për konsum, edhe pse në vlera të vogla. Përkatësisht, sipas të dhënave të Instat, në qarkun e Lezhës rënia ka qenë me 205 lekë, ndërsa në atë të Durrësit, me 385 lekë. / SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dialogu me Serbinë/ Hoti tregon se kur mund të ndodhë takimi në Washington

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është shprehur se takimi në Shtëpinë e Bardhë për dialogun me Serbinë, mund të ndodhë brenda disa javësh. I ftuar...

Britania e Madhe me protokoll të ri, nis testimet derë më derë

Autoritetet britanike kanë nisur një protokoll të ri, duke testuar banorët në zonat më të rrezikuara në shtëpitë e tyre. Nga kjo e premte ka...

Balla komenton raportin e Komisionit Evropian

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka komentuar përfundimet e raportit të KE-së, duke i cilësuar ato pozitive për vendin tonë. Përmes një...

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...