E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Rama pret në zyrë efektivin e plagosur në protestë: Transplanti në sy me sukses

Transplanti i kornesë së syrit për Fadil Allaraj, efektivin e plagosur në protestën e para pak ditëve për vrasjen e Klodian Rashës, ka shkuar me sukses.  Ky fakt është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili ka pritur në zyrën e tij në Kryeministri policin, bashkë me familjen e tij.

Gjatë një bashkëbisedimi me ta, mësohet se operacioni në një spital ushtarak në Turqi zgjati 6 orë, ndërsa mjekët e cilësuan si sukses.

Rama tha se efektivi nuk do ishte në këtë gjendje tani nëse nuk do ishte shpëtuar fillimisht nga mjekët tanë. Këtu më tej ka thënë se mjekët tanë paragjykohen, ndërsa shton se operacioni nuk mund të bëhet në çdo spital.

”Atë natë që u takova isha i sigurt. Spitali jonë faktikisht ka bërë fazën e parë që ishte shpëtimi i syrit. Pastaj kjo ndërhyrje është bërë në spitalin ushtarak. Edhe Turqia ka mjaft spitale por edhe atje i marrin nga vende të tjera për ndërhyrje ekstreme. Edhe mjekët kishin shqetësimin që të mos kishte rrezik transporti. E ka ndjek ministrja hap pas hapi. Nëse s’do ishte bërë faza e parë me kaq profesionalizëm do ishte e pamundur të shpëtohej. Ata thonë se kemi arrit sukses, dhe ka shkuar mirën operacioni, por do të shihet. E kemi mbrojt dritën e syve.

Për faq të keq mjekët tanë paragjykohen shumë padrejtësisht. Ndërhyrja smund të bëhet në çdo spital por te të specializuarat. Ajo që ka rëndësi është se ndërhyrja ka dalë me sukses. The se jemi munduar në fakt mundimin më të madh e ka pas ky. Ne e kemi për detyrë dhe falë miqve ia kemi dalë me sukses. Kënaqësinë më të madhe e kam pasur të takoj nënën dhe babën sepse ti se ke idenë se si ishin sot. Ishin vërtet në gjendje të tmerrshme”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...

Ura e Zogut drejt shembjes, fundoset me 30 cm njëra nga këmbët mbajtëse (Video)

Prurja e shumtë e ujit në Lumin Mat ka shkaktuar sërish probleme në Urën e Zogut në Milot. Marrja e inerteve pranë këmbëve te urës,...

Zbulohet klauzola e veçantë te Tirana, ja çfarë ndodh me kontratën e Dedes

Nevil Dede firmosi më 13 nëntor 2020 një kontratë 2-vjeçare me klubin e Tiranës. Pas vetëm 73 ditësh në krye të pankinës bardheblu, trajneri...

Krijoi parti me Murrizin, habit Valteri: Nuk e di ende se me kë do të kandidoj

Halit Valteri është konsideruar si një prej personazheve më të rëndësishëm të partisë së re të krijuar së bashku me deputetët Myslym Murrizi, Alban...

Atentati ndaj Mitros në Vlorë, shoqërohen 8 persona

Policia e Vlorës ka marrë në pyetje 8 persona në lidhje me atentatin e kryer ditën e sotme ndaj 39-vjeçarit, Marjon Mitro. Ata janë...