E shtunë, 6 Mars, 2021
13 C
Tirana

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara. Gjatë fjalës së tij, ai e vuri theksin tek puna dhe reforma e bërë që kanë dhënë rezultatin e pritur për çështjen shqetësuese të përmbytjeve pas reshjeve të shumta. Kreu i qeverisë u shpreh i bindur për fitoren për një mandat të tretë, duke thënë se do të mbyllë kapitullin e frikës së shkarkimit të hidrocentraleve me ndërtimin e Skavicës. “Bazuar në reshjet e fundit që kemi hasur këtë herë dhe krahasuar me situatën katastrofike që kemi kaluar, do ju sjellim shifrat që tregojnë punën dhe investimet e mëdha të përditshme lidhur me këtë punë, në sektorin e kullimit, që lidhet me reformën që ende vazhdon por që e ka dhënë rezultatin e parë të gjithë strukturës së Emergjencave Civile.

Kjo lidhet me rritjen në një nivel tjetër të shtetit. Kur them shtetit, nga ministri përkatës e deri te kryeplaku i çdo fshati. Mos harrojmë punën e bërë nga strukturat nga pushteti vendor. Situata ka qenë kritike nga Liqeni i Shkodrës deri poshtë në Vjosë.

Përballimi i saj ka qenë për të marrë frymë të lehtësuar dhe për të nxjerrë mësime të tjera për të parë se çfarë duhet të përmirësojmë. Është e pakrahasueshme situata e përmbytjeve në të shkuarën dhe situata sot.

Janë të pakrahasueshme faktet e shifrat dhe kjo lidhet me punën e bërë. Çfarë vjen nga lart nuk e kemi në dorë, po sa jemi poshtë ta lehtësojmë atë që vjen nga lart, e kemi ne në dorë. Ndërtimi i Skavicës, që e kemi futur në proces, e do të jetë realitet në mandatin e ardhshëm, do të mbyllë kapitullin e frikës nga shkarkimi i hidrocentraleve. Do bëjmë që çdo pikë uji të mos harxhohet po të kthehet në energji”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tjetër tërheqje nga PS-ja, deputeti Vorpsi: Do t’ia kaloj stafetën të rinjve

Deputeti i Partisë Socialiste dhe njhersh Prekfekti i Qarkut Tiranë, Sadi Vorpsi ka njoftuar largimin e tij nga politika. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Basha: Sfida më e madhe pas 25 prillit, frenimi i ikjes së të rinjve nga vendi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një takim online me studentë dhe përfaqësues të EDS (European Democrat Students). Të pranishëm në këtë takim...

Angrisano thirrje të rinjve: Keni fatin që keni një udhëheqës si Lulzim Basha

Presidenti i “European Democrat Students” (EDS) Carlo Angrisano, mori pjesë në takimin online të kryedemokratit Lulzim Basha me studentë dhe përfaqësues të EDS (European...

Nuk shkon Çe Guevara në Shqipëri, Albin…

Nga: Skënder Minxhozi 577-vjetori i Beslidhjes së Lezhës, pastaj lule te Çerçiz Topulli e ndonjë anabas tjetër i ngjashëm, që nuk pata kohë ta vë...

E rëndë/ Prej një muaji e shtruar në Infektiv, 22-vjeçarja humb jetën nga Covid

Koronavirusi vijon të marrë jetë njerëzish në vendin tonë. Fatkeqësisht, një 22-vjeçare nga Kolonja nuk ka arritur ta fitojë betejën me virusin ndekjeprurës. E reja,...