E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Qindra breshka deti ngordhin në Meksikë

Të paktën 300 breshka deti kanë ngordhur në bregun e Paqësorit të Meksikës. Të dhënat paraprake thonë se breshkat janë mbytur, tha një zyrtar i Ministrisë së Mjedisit të Meksikës.

Zyrtari tha se ato ndoshta ishin ngatërruar në rrjetat e paligjshme të peshkimit në det të hapur, ose në rrjeta të braktisura të njohura si “rrjeta fantazmë”.

Breshkat janë renditur si të pambrojtura nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN).

Breshkat u gjetën në plazhin Morro Ayuta në Oaxaca, në bregun perëndimor të Meksikës. Plazhi është një nga vendet ku breshkat e ujit vijnë për të hedhur vezët e tyre.

Të gjitha kafshët e ngordhura ishin femra, tha eksperti i breshkave Ernesto Albavera Padilla për mediat lokale.

Nuk është hera e parë që një numër i madh breshkash uji janë gjetur të ngordhura në Oaxaca. Në vitin 2018, peshkatarët gjetën 300 prej tyre të ngatërruar në rrjetat e peshkimit.

Meksika e ndaloi kapjen e breshkave të detit në vitin 1990, dhe ka dënime të ashpra për këdo që i vret ato.

Zyrtarët thanë se marina e Meksikës, do t’i bashkohej autoriteteve mjedisore në hetimin për ngordhjen e tyre.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...