Qeveria Kurti 2, ja emrat e kabinetit qeverisës

Kuvendi i Kosovës ka nisur seancën e jashtëzakonshme, ku pritet të zgjedhet Qeveria e re. Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar kreun e partisë, Albin Kurtin për postin e kryeministrit.

Gjatë fjalës së tij, Kurti ka bërë të ditur emrat që do të mbajnë mbi supe ministritë e Kosovës.

Ai u shpreh në qeveri do të jenë 3 zvendëskryeministra, ku një prej tyre është femër, ndërkohë që në gjithë kabinetin drejtues janë 6 femra që do të mbajnë poste ministrore

Ndër të tjera, Kurtu tha para deputetëve tha se pandemia mbetet sfida serioze” duke shtuar se menjëherë do të ketë një plan për ta luftuar atë.

Emrat dhe postet:

Zëvendëskryeministër i parë – Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministre e dytë dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme – Donika Gërvalla

Zëvendëskryeministre e tretë – Emilia Rexhepi

Ministrinë e Punëve të Brendshme – Xhelal Sfeçla

Ministrinë e Arsimit – Arbërie Nagavci

Ministrinë e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministrinë e Bujqësisë – Faton Peci

Ministrisë e Kulturës – Hajrullah Çeku

Ministrinë e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministrinë e Financave – Hekuran Murati

Ministrinë e Tregtisë – Rozeta Hajdari

Ministrinë e Mjedisit – Liburn Aliu

Ministrinë e Pushtetit Lokal – Elbert Krasniqi

Ministrinë e Mbrojtjes – Armend Mehaj

Ministre e Ekonomisë – Artane Rizvanolli

Ministria për Zhvillim Rajonal drejtohet nga Fikrim Damka

Ministria për Komunitete dhe Kthim – Goran Rakiç