E martë, 31 Mars, 2020
14 C
Tirana

“Qëndroni në shtëpi, do i merrni pagat”, Rama ultimatum biznesmenëve të mëdhenj

Lexo edhe ...

Rihanna dhe Jay-Z bashkojnë forcat dhe dhurojnë 2 milionë $

Rihanna dhe Jay-Z kanë bashkuar forcat dhe kanë dhuruar 2 milion dollarë për te ndihmuar ne luften kunder koronavirusit. Fondacionet e tyre 'Riri’s Clara Lionel'...

“Komisionet e KEMP-it nuk funksionojnë”/ Rama tregon rastet e zgjidhura

Në komunikimin e përditshëm me qytetarët, kryeministri Rama ka shpalosur disa nga cështjet që janë zgjidhur këto ditë. Çështjet e zgjidhura lidhen kryesisht me pensionet,...

Humb jetën nga koronavirusi aktori i njohur i ‘Star Wars’

Aktori i Star Wars Andrew Jack ka vdekur në moshën 76 vjeçare nga koronavirusi. Andrew i cili ishte edhe një trajner i dialekteve, ndërroi jetë...

Situata duket e rëndë edhe në Turqi/Bilanci nga koronavirusi për 24 orët e fundit

Koronavirusi po shkakton viktima të shumta edhe në Turqi, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 46 persona. Ministria turke e Shëndetësisë...

Për popullin e po kështu për bizneset, një ndër shqetësimet që tashmë është parashtruar dhe ka marrë zgjidhje, lidhet me kreditë. Teksa vetë-izolimi vijon, problemi mbetet si do paguhen kreditë, kur frika ekziston për mos marrjen e rrogës.

Në një intervistë ‘live’ në News24, Rama deklaroi se shtyrja për 1 vit e kredive, do të thotë që ne t’i lëmë bankat në pikë të hallit. Ai bëri dhe një paralajmërim për bizneset e mëdha, ndërsa shtoi se kreditë janë shtryrë me 3 muaj. Kryeministri Edi Rama njoftoi dje se firmosi urdhrin për shtyrjen e kësteve të kredive. Kreu i qeverisë publikoi urdhrin në “Facebook”, ku thuhet se kreditë do të shtyhen deri më 31 maj 2020, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

“Ne kemi marrë parasysh gjithçka që mund të bëjmë. Kreditë janë shtyrë 3 muaj, ata t’iu drejtohen bankave. Shtyrja për 1 vit e kredive do të thotë që ne t’i lëmë bankat në pikë të hallit. Për çfarë arsye duhet të shtyjmë pagesën e taksave të kompanive të mëdha? Me çfarë do ta financojmë ne luftën, nëse shtyjmë pagesat e kompanive të mëdha? Taksat janë detyrime që janë të pashmangshme, kështu që këto janë nga ato sugjerimet që thashë, dëshira në kohë paqeje, nuk janë sugjerime për kohë lufte.

Kjo tregon se disa prej këtyre njerëzve të nderuar, nuk e kanë marrë vesh që jemi në luftë, nuk është bërë deti kos… Unë jam ai që në kohë paqeje akuzohem si i oligarkëve padrejtësisht. Dua të jem i drejtpërdrejt, e konsideroj të turpshme që ata njerëz që kanë ngritur biznese të mëdha, të akuzohen dhe baltosen siç janë akuzuar dhe baltosen por është koha t’iu them atyre se jeni të parët që duhet të sakrifikoni për popullin shqiptar. Nëse ju nuk sakrifikoni, nuk ka më një vend ku ju mund të vazhdoni të bëni biznes rehat”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rihanna dhe Jay-Z bashkojnë forcat dhe dhurojnë 2 milionë $

Rihanna dhe Jay-Z kanë bashkuar forcat dhe kanë dhuruar 2 milion dollarë për te ndihmuar ne luften kunder koronavirusit. Fondacionet e tyre 'Riri’s Clara Lionel'...

“Komisionet e KEMP-it nuk funksionojnë”/ Rama tregon rastet e zgjidhura

Në komunikimin e përditshëm me qytetarët, kryeministri Rama ka shpalosur disa nga cështjet që janë zgjidhur këto ditë. Çështjet e zgjidhura lidhen kryesisht me pensionet,...

Humb jetën nga koronavirusi aktori i njohur i ‘Star Wars’

Aktori i Star Wars Andrew Jack ka vdekur në moshën 76 vjeçare nga koronavirusi. Andrew i cili ishte edhe një trajner i dialekteve, ndërroi jetë...

Situata duket e rëndë edhe në Turqi/Bilanci nga koronavirusi për 24 orët e fundit

Koronavirusi po shkakton viktima të shumta edhe në Turqi, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 46 persona. Ministria turke e Shëndetësisë...

Dyshohet se Putin mund të jetë prekur nga koronavirusi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dyshohet se mund të jetë prekur me koronavirus, pasi takoi një mjek i cili ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Përgjigja...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT