E martë, 7 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Putin propozon rritje të tatimit në fitim për përfituesit e mëdhenj

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Presidenti rus, Vladimir Putin ka propozuar rritje të tatimit në të ardhura për përfituesit e mëdhenj, prej vitit tjetër, teksa ka bërë të ditura masat që do të marrin autoritetet për të luftuar dëmet ekonomike, të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

Putin e ka bërë këtë njoftim në një adresim para kombit më 23 Qershor, një javë para se të zhvillohet votimi për ndryshimet kontraverse kushtetuese, të cilat i mundësojnë liderit rus, që të qëndrojë në pushtet deri më 2036.

Presidenti rus ka propozuar që taksat të rriten për 2 qind, përkatësisht 15 për qind për personat që fitojnë mbi 72,700 dollarë në vit, duke nisur nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Nga kjo rritje, thesari shtetëror do të përfitonte 864.6 milionë dollarë shtesë, ka thënë Putin, duke shtuar se këto para do të shfrytëzohen për të trajtuar fëmijët “me sëmundje të rënda”.

Shkalla aktuale e tatimit në fitim prej 13 për qind, është prezantuar gjatë mandatit të parë presidencial të Putinit, më 2001.

Ai ka thënë se qeveria e tij do të vazhdojë të ofrojë ndihmë financiare përgjatë muajve Korrik dhe Gusht për qytetarët që kanë mbetur pa punë, për shkak të pandemisë me koronavirus.

Lexo edhe :   Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti rus ka propozuar edhe uljen e tatimit në fitim për kompanitë e teknologjisë informative nga 20 në 3 për qind.

Rusia deri më tani ka raportuar për gati 600,000 persona të prekur me koronavirus, shifrën e tretë më të madhe në botë.

Ky shtet i ka dhënë fund izolimit, mirëpo kriza e shkaktuar muaj më parë pritet të ndikojë në tkurrje ekonomike për 6 për qind këtë vit.

Lexo edhe :   Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Putin ka përfunduar fjalimin e tij, duke u bërë thirrje shtetasve rusë që të votojnë ndryshimet kushtetuese më 1 Korrik.

Nëse miratohen, ish-zyrtari i KGB-së, 67-vjeçar, mund të garojë edhe për dy mandate tjera si president, pasi t’i përfundojë mandati aktual më 2024.

Putin ka udhëhequr Rusinë si president apo kryeministër nga viti 2000. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Spiunoni” të infektuarit që dalin nga banesa, paralajmërimi i fortë i Lleshajt (VIDEO)

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, gjatë një inspektimi të bërë sot në terren për respektimin e masave, ka apeluar ndaj qytetarëve të raportojnë për...

Kanye West do kandidojë për president, lëvizja e radhës vjen nga bashkëshortja e tij (FOTO)

Dy ditë më parë, reperi i njohur Kanye West ka deklaruar kandidaturën e tij për t’u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA, duke u...

Vazhdojnë të zhvlerësohen paundi dhe dollari, euro nuk luhatet

Monedha europiane vazhdon të ruaj të njëjtat vlera sikurse një ditë më parë, pasi blihet edhe sot me 123.8 lekë dhe shitet me 124.3...

S’do ta besoni/ Biznesmeni indian vendos maskë floriri për tu mbrojtur nga virusi

Frika nga pandemia ka detyruar njerëzit të marrin masa nga më të ndryshmet, po kaq edhe të çuditshmet. Një biznesmen indian, nuk e ka...

Reperi i njohur Gjiko dënohet nga gjykata

Reperi i njohur shqiptar Gjiko, është gjobitur me 400 euro. Reperi, emri i të cilit është Asdren Gjikolli, mësohet se është dënuar, pasi ndaj...