E enjte, 9 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Putin propozon rritje të tatimit në fitim për përfituesit e mëdhenj

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Raportuesja për Kosovën akuzon Vuçiç: Fshehu rastet e infektimit për shkak të zgjedhjeve

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, akuzon presidentin Vuçiç se ka manipuluar shifrat rreth koronavirusit. Përmes një postimi në Twitter, Von Cramon...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

Presidenti rus, Vladimir Putin ka propozuar rritje të tatimit në të ardhura për përfituesit e mëdhenj, prej vitit tjetër, teksa ka bërë të ditura masat që do të marrin autoritetet për të luftuar dëmet ekonomike, të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

Putin e ka bërë këtë njoftim në një adresim para kombit më 23 Qershor, një javë para se të zhvillohet votimi për ndryshimet kontraverse kushtetuese, të cilat i mundësojnë liderit rus, që të qëndrojë në pushtet deri më 2036.

Presidenti rus ka propozuar që taksat të rriten për 2 qind, përkatësisht 15 për qind për personat që fitojnë mbi 72,700 dollarë në vit, duke nisur nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Nga kjo rritje, thesari shtetëror do të përfitonte 864.6 milionë dollarë shtesë, ka thënë Putin, duke shtuar se këto para do të shfrytëzohen për të trajtuar fëmijët “me sëmundje të rënda”.

Shkalla aktuale e tatimit në fitim prej 13 për qind, është prezantuar gjatë mandatit të parë presidencial të Putinit, më 2001.

Ai ka thënë se qeveria e tij do të vazhdojë të ofrojë ndihmë financiare përgjatë muajve Korrik dhe Gusht për qytetarët që kanë mbetur pa punë, për shkak të pandemisë me koronavirus.

Lexo edhe :   Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti rus ka propozuar edhe uljen e tatimit në fitim për kompanitë e teknologjisë informative nga 20 në 3 për qind.

Rusia deri më tani ka raportuar për gati 600,000 persona të prekur me koronavirus, shifrën e tretë më të madhe në botë.

Ky shtet i ka dhënë fund izolimit, mirëpo kriza e shkaktuar muaj më parë pritet të ndikojë në tkurrje ekonomike për 6 për qind këtë vit.

Lexo edhe :   Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Putin ka përfunduar fjalimin e tij, duke u bërë thirrje shtetasve rusë që të votojnë ndryshimet kushtetuese më 1 Korrik.

Nëse miratohen, ish-zyrtari i KGB-së, 67-vjeçar, mund të garojë edhe për dy mandate tjera si president, pasi t’i përfundojë mandati aktual më 2024.

Putin ka udhëhequr Rusinë si president apo kryeministër nga viti 2000. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Babi është në koma!” Mesazhi prekës i gazetarit të infektuar nga pandemia

Gazetari i njohur Berat Buzhala i cili është infektuar me koronavirus, së fundmi ka publikuar një mesazh mjaft prekës në rrjetin social Facebook. Ai bën...

Barcelona heq dorë nga negociatat për Lautaron, kalon tek “Plani B”

Sulmuesi i Inter, Lautaro Martinez, nuk do të luajë përkrah Messi-t sezonin e ardhshëm. Sipas Don Balon, drejtuesit e Barcelonës nuk do të negociojnë më...

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Çfarë ka vendosur Komiteti i Ekspertëve

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Përgjigja është “PO”. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur mbajtjen me detyrim të maskave në ambiente...

“Kufizimet në veri të Kosovës u vendosën nga Serbia”, Zemaj hedh poshtë pretendimet e Vuçiç

Ministri kosovar i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit Vuçiç se masat në veri të Kosovës ishin marrë me vendim të...

Protesta të dhunshme në Beograd dhe Novi Sad

Policia serbe ka përdorur gaz llotsjellës për të shpërndarë protestuesit para Kuvendit të Serbisë, të cilët po kundërshtojnë shtrëngimin e masave kundër përhapjes së...