E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Psikologjia/ A duhet t’i shpërblejmë fëmijët për detyrat apo punët që bëjnë?

A duhen shpërblyer fëmijët me para për detyrat e tyre apo për ndihmën në punët e shtëpisë? Psikologë të ndryshëm i kanë kushtuar vëmendje marrëdhënies së prindërve lidhur me shpërblimin ndaj fëmijëve dhe thuajse të gjithë psikologët bien dakord që shpërblimi me para në një moshë kur ë nuk ja dinë vlerën është një veprim që shoqërohet me efekte negative. Niko Sideris, një nga psikologët më të famshëm sot në fushën e marrëdhënieve prind-fëmijë, shprehet se një nga detajet më të rëndësishme mbetet mënyra e motivimit që prindërit duhet të kenë ndaj fëmijëve. Para së gjithash, psikologët këmbëngulin se, prindërit duhet të jenë të aftë të ndajnë detyrat e fëmijëve nga “kërkesat shtesë” që ë mund t’u japin. “Fjalët vlerësuese, nxitëse dhe motivuese janë edukë më e mirë që mund t’u japim fëmijëve në pesë vitet e para të jetës”, shprehet Sideris në librin e tij “Fëmijët nuk kanë nevojë për psikolog, por për prindër”.

Ndërkohë, psikologë të tjerë kërkojnë një meditim përpara se fëmija të shpërblehet për një punë që i është ngarkuar në të mirë të familjes. Ka raste që një shpërblim i motivon ë për të kuptuar se duhet t’i fitojnë vetë të ardhurat dhe të dinë të kapërcejnë situët. Ndërkaq, sipas psikologëve, fëmijëve nën 5 vjeç u duhet mësuar bashkëveprimi që të ndihmojnë prindërit në disa punë në shtëpi, pasi kështu ë nuk do të hezitojnë kur të rriten të jenë pjesë e mbarëvajtjes së punëve të ndryshme në shtëpi, e pastaj edhe në shoqëri.

Por psikologët janë në mënyrë kategorike kundër shpërblimeve monetare lidhur me detyrat e tyre të shkollës dhe të shtëpisë, pasi një shpërblim i tillë mund të ketë pasoja afatgjë në mënyrën se si e shikojnë botën, pasi besojnë se duhet të mësojnë apo të mos mësojnë vetëm në varësi të shpërblimeve. Psikologët shprehen se prindërit duhet të rishikojnë marrëdhëniet me fëmijët nëse janë të varur nga shpërblimet dhe të bashkëbisedojnë për mënyrën se si ë mund të fitojnë një lodër apo një udhëtim./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...

Ngrica, dëborë dhe temperatura deri në -4 gradë celcius

Moti në vendin tonë do të karakterizohet kryesisht nga kthjellime dhe vranësira të lehta, veçanërisht në Ultësirën Perëndimore. Ndërsa zonat përgjatë kufirit lindor, do...