E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

”Kupa Maradona”/ FIFA merr vendimin për ndeshjen Itali-Argjentinë

FIFA ka dhënë miratimin e saj për zhvillimin e një ndeshjeje midis Italisë dhe Argjentinës për trofeun ”Kupa Maradona”, shkruajnë mediat italiane. Kjo ndeshje do të luhet në nder të legjendës botërore të futbollit, i cili humbi jetën në 25 nëntor të vitit 2020.

Ideja e një sfide midis dy kombëtareve që kanë fituar Kampionatin Europian dhe Kupën e Amerikës, erdhi nga mediat në Argjentinë.

Ideatorët kanë menduar edhe për stadiumin që do të presë këtë trofe të veçantë dhe bëhet fjalë për impiantin e Napolit që mban emrin e Diego Armando Maradonës.

Ndeshja Itali-Argjentinë mendohet se do të luhet në vend të Kupës së Konfederatave e cila nga viti 1992 deri 2017, ka pritur kampionët respektivë në të cdo kontinenti dhe zhvillonin një turne me 8 skuadra.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...