E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Pritet të zëvendësojë Kim Jong Un, por motra mund të jetë edhe më e “hekurt”

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Tashmë fati i dinastisë që sundon me dorë të hekurt Korenë e Veriut ka marrë dimensionet e një seriali televiziv.

Zërat për shëndetin e liderit suprem Kim Jong Un janë gjithmonë e më të shpeshta, madje shtohen burimet që pohojnë vdekjen e tij disa muaj më parë dhe zëvendësimin e tij të përkohshëm me një sozi.

Krahas pikëpyetjeve për diktatorin e ri, shtohet çdo ditë e më shumë kurioziteti për motrën e tij Kim Yo Jong, e cila sipas analistëve po përgatit për të marrë pushtetin në Penian.

Por ata që mendojnë që 32-vjeçarja do të ndryshojë linjën e paraardhësve të saj në gjysmë shekullin e fundit, mund të gabohen rëndë.

“Ajo mund të tregohet edhe më diktatoriale se vëllai, babai dhe gjyshi i saj”, thotë Sung-Yoon Lee, profesor i Shkencave Politike i Tuft University.

E përshkruar si person me ambicie të madhe qysh nga viti 2002, kur e pohoi vetë i ati Kim Jong-il, Kim Yo Jong ka ndenjur me zgjuarsi në hijen e të vëllait, e fotografuar gjithmonë në shërbim të tij duke i shërbyer një çaj ose duke i dhënë stilografin me të cilin Kim Jong Il do të firmoste vendimet e tij më të rëndësishme.

Por në fakt, sipas të gjithëve, ndikimi i saj tek i vëllai është shumë i madh. Por në rastin e marrjes së pushtetit, ajo duhet të legjitimojë figurën e saj si pasardhëse e denjë e dinastisë Kim, dhe kjo mund të ketë pasoja të paparashikueshme në skenarin ndërkombëtar.

“Ajo është mbështetëse e linjës së fortë ndaj Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara, dhe nuk ka shenja që ka një qasje reformatore”, thotë Victor Cha, një nga ekspertët më të mëdhenj amerikan të Penianit zyrtar, i cili nuk shmang mundësinë që në rastin e marrjes së pushtetit, ajo mund të rinisë fushatën e hedhjes së raketave kërcënuese për stabilitetin në rajon, shkruan “A2”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

“Do bëhet pallat”/Veliaj: “Sami Frashëri” do ndërtohet aty ku ka qenë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar menjëherë pas denoncimeve të kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila tha në emisionin “Opinion” se aty...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Lexoni parashikimin e horoskopit, kjo është shenja më me fat për sot

Dashi Do të keni dëshirë të shpenzoni para dhe të argëtoheni me miqtë, por bëni kujdes sepse buxheti juaj financiar mund të dalë jashtë kontrollit....