E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Pritet të jetë gati në vjeshtë, ja cilat do jenë risitë e sistemit operativ “iOS 14” të Apple

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Kompania Apple pritet të nxjerrë shumë shpejt në treg sistemin më të ri operativ, IOS 14. Ja cilat do jenë disa nga risitë që mund të presim nga sistemi më i fundit, i cili pritet të jetë i disponueshëm në fillim të vjeshtës:

 1. Më në fund, pas 13 vitesh që nga lançimi i IOS, thirrjet hyrëse nuk do të zënë më të gjithë ekranin. Thirrjet hyrëse do të shfaqen lart dhe mund të përgjigjeni nga aty. Nëse e ulni poshtë, thirrja do të zërë sërish gjithë ekranin, ndërsa nëse tërhiqni lart telefonata mbyllet.
 2. Opsioni i mësipërm vlen edhe për thirrjet me video.
 3. Avantazhi tjetër është që mund ta zvogëloni pjesën e “FaceTime” dhe ta lini në madhësinë që dëshironi. Kështu mund të vijoni të përdorni telefonin normalisht gjatë bisedës me video.
 4. Bisedat me video “FaceTime” do të jenë në cilësinë 1080p.
 5. Një tjetër risi lidhet me pjesën e “FaceTime” sërish. Tani në bisedat me video që do të bëni, ju do të keni kontakt sy më sy me personin që ndodhet në anën tjetër të telefonatës. Pra sytë nuk do duken më sikur po shikojnë poshtë tek kamera, por do jenë drejtë duke dhënë ndjesinë që po ju shohin drejtpërdrejtë.
 6. Mund ta rregulloni cilësinë me të cilën do filmoni që nga kamera, pa pasur nevojë për të shkuar tek opsioni “settings”.
 7. Nëse ju po përdorni mikrofonin apo kameran, një dritë jeshile do të ndizet në pjesën lart afër kamerës ballore për t’ju sinjalizuar.
 8. Ju do të keni mundësinë të kaloni apo vendosni “Widgets” në ‘Homescreen’.
 9. Ju mund të fshihni disa prej faqeve të “Homescreen-eve” që keni përzgjedhur dhe mund t’i ktheni sërish kur të dëshironi.
 10. Shtohet opsioni “App Library” – këtu do t’i gjeni të gjitha aplikacionet që keni në telefon, të renditura alfabetikisht.
 11. Pin Message – Nëse keni një person me të cilin bisedoni shpesh me mesazhe në telefon, atëherë mund ta veçoni lart duke i bërë “Pin”, që ta keni më të lehtë. Ju mund të bëni deri në 9 kontakte “Pin”.
 12. Bisedat me mesazhe në grupe – p.sh. nëse bëni @albani në një mesazh që po dërgoni në grup, personit në fjalë do t’i shkojë si njoftim që ju e keni përmendur. Njëlloj si në mesazhet në grupe në Whatsapp.
 13. Mesazhet në grupe – mund t’i përgjigjeni specifikisht një personi dhe mesazhet do të shfaqen si “Reply”.
 14. Aplikacion i ri “Translate” – Si fillim do të punojë në 11 gjuhët më të njohura dhe do të jetë si një “Google Translate” në telefonat Apple.

Ndiqni videon më poshtë për më shumë risi që pritet të sjellë lançimi i “iOS 14”:

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...