E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Covid-19/ Presidenti gjerman: Nga nesër, jeta do kufizohet si kurrë më parë

Duke filluar nga dita e nesërme, Gjermania do të izolohet thuajse tërësisht, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e Covid-19.

Në një konferencë urgjente ditën e sotme, Presidenti Frank-Walter Steinmeier është shprehur se “Nga e mërkura (16.12) do të kufizohet jeta jonë publike dhe private si kurrë më parë në historinë e Republikës Federale”.

Sipas Presidentit gjerman, masat shtrënguese janë të nevojshme, për shkak të shifrave të larta të infektimeve.

“Situata është shumë serioze, mijëra të vdekur në një javë dhe një zhvillim pandemie që rrezikon të dalë nga kontrolli, nuk ja dalim dot pa marrë masa shtrënguese. Nëse përditë dhjetëra mijëra vetë infektohen dhe qindra vdesin, nëse mjekët dhe infermierët në repartet e intensivit dhe shtëpitë e kujdesit tani ndodhen në limitet e fuqive të tyre, kjo do të thotë se përpjekjet tona të deritanishme n luftën kundër pandemisë nuk mjaftojnë”, ka deklaruar Steinmeier.

Masat shtrënguese janë bërë të ditura nga Kancelarja Angela Merkel.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...