E premte, 22 Janar, 2021
9 C
Tirana

“Bëra vaksinën ruse”/ Regjisori i famshëm amerikan refuzon Pfizer dhe Modernën

Regjisori i famshëm amerikan, Oliver Stone, ka zgjedhur të vaksinohet kundër Covid-19 me vaksinën ruse Spuntik V, duke përjashtuar dy vaksinat e kompanive në SHBA, Pfrizer dhe Modrerna.

“Sapo bëra vaksinën ruse para pak ditësh. Nuk di a do të funksionojë por kam dëgjuar gjëra pozitive”, tha regjisori amerikan për televizionin moskovit Channel One.

Stone, i cili ka vizituar centralet bërthamore të Rusisë për dokumentarin e tij të ri mbi ndryshimin klimatik është shprehur se do të marrë edhe dozën e dytë të vaksinës.

“Kam besim. Është një vaksinë e mirë por nuk po kuptoj pse injorohet nga Perëndimi”, tha u shpreh Stone.

Rusia ka nisur një fushatë vaksinimi në nivel kombëtar, duke nisur nga punonjësit me risk të lartë.

Stone  i cili është  rreth 74 vjeç, ka vendosur të marrë vaksinën, edhe pse ekspertët rusë mendojnë se mund të jetë e dëmshme për pacientët e moshës mbi 60 vjeç.

Zhvilluesit e Sputnik V thanë këtë vjeshtë ata filluan provat midis 150 vullnetarëve të moshës mbi 60 vjeç për të përcaktuar sigurinë e tij.

Rusia ka konfirmuar rreth 2.7 milion infeksione dhe gati 47,500 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...