E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Presidenti gjerman mbi pandeminë: Jo një politikë ”secili për vete”

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier i është drejtuar me një thirrje bashkësisë ndërkombëtare për të bashkëpunuar në luftë kundër pandemisë Corona.

Nëse pas pandemisë nuk duam të jetojmë në një botë, në të cilën zë më shumë vend parimi „secili është kundër tjetrit dhe secili për vete”, atëherë kemi nevojë për racionalizmin e mençur të shoqërive dhe qeverive tona. Steinmeier iu drejtua me një fjalim në formë videoje të dielën pjesëmarrësve me rastin e hapjes së Konferencës për Shëndetin „World Health Summit”. Një pandemi që vihet nën kontroll në vend, por jo jashtë kufijve, vazhdon të kushtojë jetë njerëzish dhe mirëqenie.

Jo nacionalizëm me vaksinat

Pandemia duhet të luftohet në frymën e bashkëpunimit e jo në “frymën e nacionalizmit vaksinor”. Në të gjithë botën shtete të ndryshme, edhe Gjermania, kanë lidhur kontrata me prodhuesit bioteknologjikë për miliona doza vaksine që para daljes së saj. „Ne të gjithë e dimë, që qeveritë në radhë të parë kanë detyrimin për popullsinë e tyre”, tha Steinmeier. Por tek e vërteta bën pjesë edhe një tjetër, që sigurimi i hershëm i vaksinës që bëjnë disa shkon në dëm të të tjerëve. Steinmeier bëri thirrje, që të mbështetet iniciativa ndërkombëtare e vaksinimit, Covax. Kjo iniciativë e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë angazhohet për një shpërndarje të drejtë të mjeteve edhe në vendet e varfra.

Si rrallë në historinë e njerëzimit kanë dal në pah tani në kohën e pandemisë nga njëra anë frytet jetëshpëtuese dhe të mirëqenies të bashkëpunimit ndërkombëtar dhe nga ana tjetër pasojat e pazemërta të një politike „secili për vete”, tha Steinmeier. „Nëse ne dështojmë këtu, si mundemi të ruajmë shpresën, që do të fitojmë edhe luftën kundër ndryshimit kompleks të klimës?”

Samiti disaditor „World Health Summit” ishte parashikuar të zhvillohej nga e diela me pjesëmarrjen e 2000 organizatave e ekspertëve në Berlin. Për shkak të pandemisë edhe ky samit u kthye në një konferencë online. Pjesëmarrësit diskutojnë vetëm me video me njëri-tjetrin./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...