E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Rritet presioni opozitar, Pompeo telefonon Lukashenkon

Sekretari i Shtetit në Shtetet e Bashkuara, Mike Pompeo mbajti një telefonatë me liderin e Bjellorusisë Alyaksandr Lukashenka, derisa presioni po rritet mbi udhëheqësin autoritar përpara një ultimatumi të opozitës për t’i dhënë fund mandatit të tij ose do të përballet me protesta dhe greva në mbarë vendin.

Departamenti i Shtetit i tha Radios Evropa e Lirë më 24 tetor se Pompeo kërkoi lirimin e një strategu politik bjelloruso-amerikan, ndalimin e të cilit qeveria e SHBA-së e ka quajtur “të padrejtë”.

“Sekretari bëri thirrje për lirimin e plotë dhe largimin e menjëhershëm nga Bjellorusia të shtetasit amerikan të ndaluar padrejtësisht, Vitali Shkliarov, dhe rikonfirmoi mbështetjen e SHBA-së për aspiratat demokratike të popullit të Bjellorusisë,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Shkliarov, i cili punoi në fushatat e ish-presidentit Barack Obama dhe Senatorit Bernie Sanders, u arrestua në fund të korrikut ndërsa ishte duke vizituar familjen e tij në Bjellorusi.

Ai u lirua me kusht në pritje të gjyqit për ato që konsiderohen gjerësisht si akuza politike të trilluara.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë refuzuar të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve ku Lukashenka sërish është udhëheqësi i ligjshëm i ish-Republikës Sovjetike./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...