E martë, 23 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Pollo: Rama po izolon Shqipërinë, Merkel nuk e takon as si kreu i OSBE

Për ish-deputetin e PD Genc Pollo, kancelarja gjermane Angela Merkel, nuk e takoi kryeministrin Edi Rama, pasi ky i fundit është bërë i papranushëm në Berlin megjithëse është kreu aktual i OSBE.

Kjo sipas tij, për shkak të kriminalizimit të politikës, drogës dhe korrupsionit nën qeverisjen socialiste.

Genc Pollo: ”Raportet e këqija për kriminalizmin e politikës, droga, korrupsoni, përqëndrimi i pushtetit, ka bërë që në Berlin të kuptohet se çfarë përfaqëson Edi Rama. Pavarësisht nga përpjekjet titanike të Gjermanisë dhe shteteve mike përkrahëse të Shqipërisë, me gjërat që ka bërë Edi Rama, për të mbajtur pushtetin, përceptohet si sabotues i kauzës së vet. Edi Rama ka shkuar si kryetar i OSBE është për të qeshur pak, dhe në një cilësi të tillë, në kohën që Evropa ka krize të madhe në Bjellorusi, prapë të mos ta presë, tregon që është bërë i paparanueshëm për Berlinin dhe jo vetëm. Po e çon Shqipërinë në izolim total.”

Për Ora News, Pollo tha seRama ka vepruar në të kundërt me atë që është kërkuar nga Bundestagu për çeljen e negociatave.

Genc Pollo: ”Gjermania duke qenë ekonomia më e madhe në Europë, ka një rol lider në BE, dhe përsa i përket Ballkanit dhe Shqipërisë, ka një rol primar. Ju përmendet raportimin e Berlinit që veçon dy zhvillime të fundit, në fakt janë probleme të akumuluara që e kanë bërë Ramën të papranueshëm në Berlin. Bundestagu vendosi 15 kushte nga të cilat 6 duhen plotësuar për të çelur konferencën ndërqeveritare. Nga këto kushte, primare janë reforma zgjedhore, dhe një ligj për mediat në përputhje me opinionin e Venecias. Në të dyja rastet, Edi Rama ka bërë të kundërtën. Në çeljen e negociatave, ai ka bërë rolin e sabotuesit.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediu i jep fund dyshimeve: Marëveshja me Bashën do bëhet

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se negociatat me Kryedemokratin Lulzim Basha po vazhdojnë dhe sipas tij mes tyre do të ketë...

Si vdekja e një vëllai nxiti një revolucion

Në një qytet provincial të përgjumur, lindi një djalë me emrin Vladimir Uljanov. Kur të rritej ai do të luante një rol të madh...

Itali/ Kapet me 300 mijë euro drogë biznesmeni shqiptar (Emri)

Një shqiptar i identifikuar si Dorian Resili, ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi ky i fundit ëstë kapur me drogë, e cila...

Shëndetësia/ Hajdari: Mjekët paradite punojnë në publik, pasdite në privat

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha bëri shumë bujë në opinionin publik, pasi ajo kishte liruar nga burgu disa persona të dënuar me burgim të...

Nuk vuani aspak nga i ftohti gjatë dimrit? Ja çfarë e shkakton këtë gjë

Shumica prej nesh,detyrohemi të përjetojmë një periudhë me mot të ftohtë për të paktën një pjesë të vitit. Dhe një studim i ri ka...