E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Përfundon seanca/ Thaçi: Jam i pafajshëm. Avokati: Do kërkoj lirimin me kusht

Ka përfunduar seanca në Gjykatën Speciale në Hagë, ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi, nuk pranoi asnjë prej akuzave të ngritura nga Gjykata Speciale.

“Akuza është krejt e paqëndrueshme dhe deklarohem i pafajshëm plotësisht. Ritheksoj se akuza është krejt e paqëndrueshme, deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat e akuzës si të paqëndrueshme”, tha ish-kreu i shtetit të Kosovës.

Ndërkohë, avokati i tij mbrojtës, David Hooper, tha në seancë se në aktakuzat ndaj Thaçit, nuk ka asnjë pretendim për “trafikun e organeve’ apo për “Shtëpinë e Verdhë”.

Në fjalën e tij, avokati u shpreh se do të dërgojë mocion për lirimin me kusht të Thaçit.

“Pyetja që do bëjmë ne është: A e meriton ky person të qëndrojë i paraburgosur apo jo? Duke pasur parasysh edhe prezumimin nga kjo Gjykatë që prezumohet liria përveç rasteve kur ka disa arsye për të justifikuar paraburgimin”, tha Hooper.

Aktakuza ndaj Thaçit është konfirmuar më 5 nëntor dhe mbi të rëndojnë 10 akuza, për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

Përveç Thaçit, Specialja ka konfirmuar aktakuzën edhe ndaj tre pjesëtarëve tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqit, Rexhep Selimit dhe Kadri Veselit.

Sot para gjykatësve në Hagë është paraqitur edhe Jakup Krasniqi, i cili tha se është i pafajshëm për akuzat që e rëndojnë nga Specialja.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...

Me këtë rini, e ardhmja është e sigurtë. Në dreq do të shkojmë

Nga: Mentor Kikia Në Shkodër, dyndje e madhe në sallën e teatrit “Migjeni”. Nuk po shiten biletat e ndonjë shfaqeje të ”madhe”. As ka ardhur...

Alarmi: Më shumë se gjysma e produkteve kozmetike përmbajnë kimikate toksike

Më shumë se gjysma e produkteve të njohura kozmetike që shiten në SHBA dhe Kanada ka gjasa që të përmbajë nivele të larta të...

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...