E martë, 14 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Përfaqësuesi italian i OBSH ngre alarmin: Vala e dytë epidemike do kthehet në vjeshtë

Më të lexuarat

Deri sa të kemi një vaksinë, pritet të ketë valë të reja epidemike. Ky është shqetësimi i ngritur nga Walter Ricciardi, përfaqësuesi italian i OBSH dhe këshilltar i Ministrit të Shëndetësisë.

Ai është i mendimit se një valë e dytë e epidemisë në vjeshtë, më shumë sesa një hipotezë, është një siguri. Për rrjedhojë, heqja e izolimit do ishte një hap i gabuar.

“Disa lider kombëtar dhe ndërkombëtar, me zgjedhjet e tyre të rrezikshme, janë përgjegjës për efektet që do të ketë pandemia mbi popujt e tyre. Shembulli më i habitshëm është ai i Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara, ku qeveritë nuk kanë dëgjuar këshilltarët shkencorë dhe kanë reaguar jashtëzakonisht vonë.

Nga ana tjetër, në vendet si Koreja e Jugut, Finlanda dhe Gjermania, ku ka një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis politikës së ndjeshme dhe institucioneve që funksionojnë mirë, gjërat janë më mirë se diku tjetër”.

Vendin e parë në botë për numrim më të madh të viktimave e zë Amerika. Në SHBA deri më tani janë shënuar 37.175 viktima dhe rezultojnë të infektuar 710.272 të tjerë. Virusi po bën ‘kërdinë’ edhe në Europë. Numri i viktimave në Itali ka shkuar në 22.745, ndërsa në Spanjë kanë humbur jetën 20.002 qytetarë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kryeministri i Kosovës pritet që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

U burgos për lajme të rreme, gazetari infektohet me koronavirus në qeli dhe ndërron jetë

Gazetari egjiptian, Mohamed Monir ka ndërruar jetë pasi u infektua me koronavirus në qelitë e paraburgimit. Monir u arrestua muajin e kaluar, pasi u shfaq...

“Hapat e ardhshëm për negociatat”/ Varhely takon kryenegociatorin e Shqipërisë

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka zhvilluar sot një takim me kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi. Përmes një postimi në “Twitter”, Varheleyi shprehet...

OFL i dërgon formularin 4 personazheve të njohura në Shkodër

Operacioni Forca e Ligjit (OFL) i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë katër personazheve të njohur në Shkodër. Bëhet me dije se formularin e...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Shkëmbimi i bujshëm/ Ja çfarë i ofron Chelsea klubit të Atletico Madridit

“Daily Mirror” shkruan se Chelsea dëshiron portierin slloven të Atlético Madridit dhe ka në mendje edhe ofertën, që do të paraqesë. Përveç një shume të...