E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Për partinë e dimë, po për Shqipërinë çfarë keni bërë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Nga Mentor Kikia

Në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar të PS-së, kryeministri Rama iu referua “një udhëheqësi të madh”, kur tha. “Mos pyet se çfarë do të bëjë Partia Socialiste për ty, por çfarë do të bësh ti për Partinë Socialiste”.

Padyshim që Rama dhe shumëkush e di që thënia e famshme është e presidentit Xhon Kenedi, edhe është “Mos pyet çfarë do të bëjë Amerika për ty, por çfarë do të bësh ti për Amerikën”.

Padyshim që Rama e modifikoi atë, duke ia përshtatur një forumi partiak.

Në këto zgjedhje, ne do të duam të dëgjojmë një bilanc, jo thjeshtë të një qeverie, por një bilanc të çdo partie e të çdo politikani. Bëhen plot 30 vjet nga ndarja prej regjimit komunist.

Të gjithë politikanët kanë bërë gjithëçka për partitë e tyre, dhe partitë ka bërë gjithçka për ta. Tani ne duam të dëgjojmë se çfarë kanë bërë ata për Shqipërinë.

Nëse do të rendisja disa nga të këqijat “me përmasa historike”, që i kanë bërë Shqipërisë, do të ishin:

-Shkatërrimi i konkurencës në biznes. Në çdo fushë, në vend të garës së ndershme, këtu u instalua rryshfeti. Paguaj për të fituar.

-Futja e praktikës së shitblerjes së votës. Para, premtime për vende pune dhe favore të tjera në këmbim të votës. Kjo praktikë dërrmoi edhe atë fije demokracie që ne prienim të instalohej.

-Shkatërrimi i tokës bujqësore, duke lejuar pushtimin-mbjelljen e saj me shtëpi anë e mbanë.

-Shkatërrimin e pronës fizike që u trashëgua nga komunizmi, në emër të luftës kundër komunizmit.

-Shkatërrimin e bregdetit dhe pyjeve, si pasojë e babëzisë dhe mosfuksionimit të ligjit.

-Krijimi i një shoqërie ekstremesh, me një hendek të llahtarshëm mes 95% të shoqërisë dhe 5% të oligarkisë.

Të gjitha këto konvergjuan në dëmin më të madh: Arratinë e njerëzve dhe vrasjen e shpresës se një ditë edhe këtu do të mund të jetohet normalisht.

E kuptoni për çfarë vizionesh kemi nevojë ne si shoqëri në këto zgjedhje? Nuk na plas fare se kush do të bëjë 100 kilometra më shumë rrugë, apo kush do të rrisë pensionet me 2 mijë lekë të vjetra. Këtu duhen gjeneruar ide të mëdha, që të përmbysin ca realitete(Korrupsioni) dhe perceptime vrastare per shoqerine(Humbja e shpreses).

Ne kemi nevojë për udhëheqës që ta duan vërtet këtë vend, jo si trofe të luftës politike, por si ATDHE

Ne s’kemi nevojë për rrotacion, por për revolucion idesh.

P.S: Fotoja me lart: Viti 1991, shqiptarët u sulen linjave telefonike dhe këpusin e grabisin telat. Pak më vonë u shkulën edhe shinat e linjave hekurudhore dhe pak më vonë edhe uzinat, për tu shitur për skrap.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...