E diel, 5 Prill, 2020
15 C
Tirana

Partizani feston sot ditëlindjen e themelimit

Lexo edhe ...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Klubi i Partizanit feston ditën e sotme 74-vjetorin e krijimit.

Krijimi i kësaj skuadre erdhi fill pas çlirimit të Shqipërisë më 4 shkurt të vitit 1946. Bazë për krijimin e “demave” ishin të rinjtë partizanë të divizioneve, brigadave të ushtrisë nacionalçlirimtare.

Partizani do të zhvillonte takimin e parë miqësor më 13 janar të vitit 1946, ndaj kampiones së vendit në fuqi, Vllaznisë së Shkodrës. Takimi u luajt në Tiranë dhe përfundoi 0-0.

Ndërsa në 7 prill 1946, në takimin kundër “17 Nëntorit” të Tiranës, klubi i cili deri në atë kohë njihej me emrin “Ushtria” , vendosi emrin “Partizani” për herë të parë në bluzat e tyre. Takimin e fitoi ekipi i “Partizanit” me rezultatin 2-0.

Ndërsa në vitin 1947 Partizani mori pjesë për herë të parë në një kampionat, duke mposhtur rivalët e kryeqytetit, Tiranën, me rezultatin 4-2. Rezultati më fenomenal i kësaj skuadre mbetet ai i gushtit të vitit 1947, kur të kuqtë shkatërruan 8-0 ekipin bardheblu.

Partizani u shpall kampion për herë të parë në vitin 1947, ndërsa hera e fundit ishte pikërisht sezonin e shkuar, në vitin 2019. Skuadra e kuqe është fituese e 15 Kupave të Republikës, 3 Superkupa Shqipërie dhe dy medalje ari në Lajpcig dhe Hanoi.

Ky klub është i vetmi ekip shqiptar që ka fituar një trofe ndërkombëtar (Kupën e Ballkanit në vitin 1970, ndaj Beore Stara Zagora). Disa nga rezultatet historike të arritura ndaj ekipeve të huaja në Kupat e Evropës janë këto:

Champions

Partizani-Austria Viena 1-0 (1981)

Partizani-Celtic 1-0 (1979)

Partizani-Koln 0-0 (1964)

Ferencvaros-Partizani 1-1 (2016)

Intertoto

Partizani-Maçabi Netanya 2-0 (2003)

Kupa e Kupave

Partizani-Feyenoord 0-0 (1991)

Partizani-Malmo 0-0 (1980)

Partizani-Atvidabergs 2-0 (1970)

Partizani-Torino 1-0 (1968)

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT