E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Partizanë gdhë në Dajtin vezullues, ankesa: hyjnë me armë dhe prishin kolltuqet

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Hotel Dajti në Tiranë, ishte një prej vendeve të luksit në Shqipërinë e pasluftës dhe komunistët, që sapo kishin marrë pushtetin, në fund të 1944 e fillim të 1945, e kishin atë si vendin kryesor për pritje, takime, festa e argëtime.

Kujtojmë se më hyrjen e komunistëve në Tiranë, festa e parë e Pavarësisë me 28 nëntor 1944 u kremtua me një demostrim politik pikërisht para Hotel Dajtit, ku fjalimin e rastit e mbajti vetë Enver Hoxha, siç dëshmohet edhe në shumë fotografi të këtij eventi.

Pas hyrjes së komunistëve në Tiranë, Hotel Dajti u kthye në rezidencë, zyrë dhe ambient pritjesh për Enver Hoxhën.

Po ashtu, fotografitë dëshmojnë se Viti i Ri, me 1 janar 1945, u festua pikërisht në ambientet e Hotel Dajtit, me shumë të ftuar edhe nga misionet e huaja në Shqipëri.

Por dokumentet dëshmojnë se, ndërsa kalonin muajt, në Hotel Dajti nuk hynin e dilnin vetëm krerët komunistë dhe nuk organizoheshin vetëm takime e festa zyrtare.

Në hollin e tij gjithë sharm,  ku dikur organizoheshin ballo madhështore apo edhe në tavernën  e tij me mobilje luksoze, tashmë hynin e dilnin lloj-lloj individësh, pa dallim shtresash shoqërore.

Kjo ishte shndërruar dhe në një fenomen shqetësues, vënë re nga drejtoria e këtij hoteli, ku drejtori Mico Garuli i drejtohej Ministrisë së Kulturës qqë të ndërhynte për të nxjerrë një urdhër kategorik që të mos lejoheshin të hynin partizanë apo edhe komunistë të tjerë më armë të gjata në tavernën e hotelit apo në sallën e ballove.

Ai vë në dukje se partizanët me armët e tyre të gjata ulen në kolltuqe dhe i shkatërrojnë ato. Po ashtu, drejtori Garuli kërkon edhe një togë partizanësh të armatosur të cilët të qëndronin roje në hyrje të Hotel Dajtit. Ndërsa për urdhërin për të mos i lejuar partizanët e armatosur të hynin në hotel, nuk hasim një dokument tjetër  si përgjigje, për kërkesën e fundit të tij, pra togën e partizanëve për të bërë roje, ishin vënë në lëvizje Ministria e Kulturës e po ashtu edhe Brigada e parë e Mbrojtjes së Popullit, prej së cilës përgjigja mbërrin e prerë: “Përderisa të na mbërrijë batalioni III që ndodhet në Durrës, kërkesa e juaj për të dërguar nji skuadër në Hotel Dajti nuk ka mundësi të plotësohet për arsye se nuk disponojmë forca”.

Lexo edhe :   Të shtëna me armë zjarri në resortin luksoz në Tiranë, policia vë në pranga 26-vjeçarin
Lexo edhe :   Pandemia/ 3 “vatrat e nxehta” në Tiranë

Me poshtë e sjellim të plotë tekstin e shkresës së drejtorisë së Hotel Dajtit:

Hotel Dajti

Drejtorija

Nr.Prot.27

Tiranë më 15.II.1945

Ministrisë Kulturës Popullore

(Drejtorisë Arteve të Bukura)

Siç është konstatuar se në sallën e tavernës gjithashtu dhe në sallën e ballos hyjnë shokë dhe partizanë të ndryshëm t’armatosur me armë të gjata për të cilën neve nuk e shohim të arsyeshme nga pikpamja, e para se mbasi këta rrinë me armë në kolltuqe të cilat shkatërrohen dhe për shumë arsye të tjera, lutem që të bëni një urdhër kategorik në të cilin të ndalohet të hymit në sallon e në tavern me armë.

Gjithashtu shofim se skuadra e partizanëve për të cilët kishim propozuar ska mbërrit akoma, ndërmjetësoni pra për mbërritjen e saj sa më parë.

Vdekje fashizmit –Liri popullit

Drejtoria

Mico Garuli. /tesheshi.com/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Ndërkohë, janë regjistruar edhe 123 raste të...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...

Muzikë pas orës 20:00, gjobiten dy administratorë të lokaleve në jug të vendit

Policia bën me dije se ka gjobitur dy administratorë lokalesh në jug të vendit, pasi janë kapur duke ushtruar aktivitet me muzikë pas orës...