E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Pamje fantastike nga Islanda/ Vullkani shpërthen pas 9 shekujsh (Video)

Pamje fantastike vijnë nga Islanda, ku disa turistë kanë filmuar me dron shpërthimin e vullkanit Fagradalsfjall, i cili është 25 milje nga kryeqytetit Reykjavik. Ky vullkan, filloi të shpërthejë fillimisht në muajin marsit të këtij viti, dhe u riaktivizua pas më shumë se 900 vitesh.

Për shkak të shpërthimit të fuqishëm, pjesë të llavës u ngritën mbi sipërfaqe, madje disa pjesë të saj, u përplasën mbi dronin që po  filmonte, shkruan Daily Mail.

Shpërthimi i vullkanit, u filmua nga blogeri Joey Helms, i cili tha rreth sipërfaqes u çliruan gazra të nxehtë dhe temperature e lartë, i bëri gjithashtu edhe shkëmbinjtë më të nxehtë.

Vullkani i fjetur prej 9 shekujsh në Gadishullin Reykjanes në Islandën jug-perëndimore, shpërtheu në 20 Mars, pasi në këtë zone u regjistruan mijëra tërmete.

Islanda ka 32 sisteme vullkanike që aktualisht konsiderohen aktive, dhe përbën numri nmë të lartë në Evropë. Ky vend, ka pasur një shpërthim vullkani mesatarisht çdo pesë vjet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...