E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Koronavirusi/ OBSH miraton për përdorim një tjetër vaksinë kineze

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), miratoi për përdorim emeregjent, një tjetër vaksinë kineze kundër koronavirusit, Sinovac.

Ky vendim i marrë nga OBSH, është një sinjal për rregullatorët kombëtar mbi sigurinë dhe efikasitetin e një produkti, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Ndërkohë, vaksina Sinovac pritet që të përfshihet edhe në COVAX, programi global për të siguruar doza kryesisht për vendet e varfra, të cilat aktualisht përballen me probleme të mëdha të furnizimit për shkak të pezullimit të eksporteve të vaksinave nga India.

Ekspertët kanë rekomanduar përdorimin e Sinovac për të rriturit mbi 18 vjeç, me një dozë të dytë 2-4 javë pas dozës së parë. Gjithashtu, përdorimi i Sinovac deri më tani nuk ka kufizime, pasi të dhënat sugjerojnë se ka të ngjarë të ketë një efekt mbrojtës edhe tek mosha e tretë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...