E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Pacienti 9 orë peripeci për të bërë dializën

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës peripecitë e një pacienti të sëmurë nga veshkat, që i duhet të marrë shërbimin e dializës. Ruzhdi Rrasa nga fshati Kurtin i Lushnjes duhet të bëjë çdo ditë dhjetëra kilometra rrugë për të marrë këtë shërbim në Fier. Sipas tij, shteti i paguan rreth 3300 lekë në muaj shërbim të transportit, ndërkohë me çmimet e tregut atij i duhen plot 1100 lekë dita. Lekët që i jep shteti i dalin vetëm për 1 javë. Për 3 javët e tjera transportin e paguan nga xhepi.

“Unë i drejtohem Fiks Fare për arsye ekonomike. Bëj dializën në Fier dhe çdo ditë bëj 90 kilometra vajtje ardhje. Lekët që më jep shteti më dalin vetëm për 1 javë, të tjerat i paguaj. Mua ilaçet më bëjnë 30 mijë lekë” thotë Ruzhdiu. Më tej pohon se lodhet përditë në këtë itinerar, ndërsa pohon se dializën e bën 12 herë në muaj. Ai pohon se nga shtëpia në fshat deri në Lushnje ikën me një taksi, ku paguan rreth 100 lekë. Madje, disa herë hipën edhe në bagazh, pasi makina është plot. Nga Lushnja deri në Fier paguan 200 lekë të tjera, ndërsa po kaq lekë paguan edhe nga Fieri në Lushnje. Por, i gjithë ky itinerar zgjat me orë të tëra dhe kur vjen në Lushnje nuk ka transport për në fshatin e tij, pasi s’ka transport publik. Atij i duhet të marrë taksi që kushton nga 500 deri në 800 lekë.

Pas ankesës, grupi i Fiks Fare udhëton sëbashku me Ruzhdiun nga fshati i tij për në Fier dhe anasjelltas. Udhëtimi zgjat plot 9 orë, ndërsa ky i sëmurë që i duhet të marrë një shërbim jetësor, ndërron disa mjete transporti dhe paguan nga 1100 deri në 1300 lekë në ditë. Por, shteti i jep vetëm 380 lekë rimbursim dhe pjesën tjetër duhet ta paguajë vetë.

Fiks Fare u interesua në Spitalin e Lushnjes për kostot e transportit për zotin Ruzhdi Rrasa. Drejtoresha e Spitalit i thotë gazetarëve të Fiks Fare se do përgjigjet me shkrim. Në përgjigje thuhet se pagesa e transportit për pacientët e dializës bazohet në një urdhër të vitit 2010, në të cilin thuhet se “Drejtoria e Spitalit, në rastin e transportit me autobusë dhe furgon” rimburson koston nga banesa deri në qendrën e dializës dhe anasjelltas.

Pra, ky spital përcakton se udhëtimi bëhet vetëm me këto mjete transporti, autobus dhe furgon dhe jo në taksi. Spitali thotë se kërkon edhe një vërtetim nga qendra e dializës për numrin e seancave nga i sëmuri. Madje, edhe në bazë të dokumenteve nga mjeku specialist nefrolog si dhe si dhe biletat e paraqitura apo vërtetimin e lëshuar nga qendra e dializës. Ky pacient, krahas kujdesit për shëndetin që i rrezikohet nëse vonon për disa minuta dializën, duhet të bëjë llogaritë edhe me transportin. Të marrë biletat, të bëjë llogari rregullat apo urdhrat e transportit, t’i krahasojë me çmimet e tregut dhe më pas të marrë lekët nga spitali.

Në përgjigjen e Spitalit thuhet se i sëmuri, në muajin Korrik, Gusht dhe Shtator 2019 ka bërë 39 seanca dhe i takon të rimbursohet me 14.820 lekë. Pagesa e ulët, në vetëm 10.140 konsiderohet nga ky spital si “gabim njerëzor”. Spitali thotë se këtë diferencë, pacienti do e marrë në muajt në vijim.

Sipas një llogarie të thjeshtë, rezulton se shteti i rimburson pacientit 380 lekë për çdo seancë, kur kostoja reale e transportit këtij të sëmuri i shkon në rreth 1.100 lekë. Pra, vetëm një të tretën! Në fund, ky spital i thotë pacientit se biletat që përdor të jenë të përcaktuara nga Ministria e Ekonomisë dhe Financës dhe nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Pra, një pacient dializë që çdo ditë rrezikon jetën nëse nuk merr shërbim, duhet të bëjë dhjetëra llogari për të marrë lekët e transportit.
Ndërkohë, drejtoresha e Spitalit të Lushnjes këmbëngul që sipas kilometrave, qytetarit i takon vetëm 80 lekë në ditë, vajte-ardhje. Sa 1/3 e shpenzimeve që bën realisht qytetare dhe faktoi Fiks Fare! /Top Channel

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...