E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Omicron ‘godet’ kriptomonedhat, Bitcoin humbet 10 mijë dollarë në 24 orë

Çmimet e Bitcoin ranë ndjeshëm gjatë natës të së shtunës, duke rënë në nivelin më të ulët afër 43.000 dollarëve. Kriptovaluta më e spikatur në botë balancoi humbjet më pas, duke ndryshuar me rreth 47.426 dollarë, sipas Coin Metrics. Nga një periudhë 24-orëshe, çmimi i Bitcoin shkoi nga rreth 57.000 dollarë në 47.000 dollarë, duke humbur 10.000 dollarë, ose më shumë se 17%.

Çmimi i eterit gjithashtu u zhyt në një nivel të ulët afër 3.500 dollarë të shtunën. Ai u kthye disi më pas, duke u tregtuar afër 3.870 dollarë. Ether, monedha dixhitale e dytë më e madhe në botë për nga vlera e tregut, humbi më shumë se 16% nga e premtja në mëngjes rreth orës 8 të mëngjesit deri të shtunën në 8 të mëngjesit.

Aksionet e rrezikshme të teknologjisë ishin ndër humbësit më të mëdhenj në Wall Street të premten, me Tesla që ra 6%. Fondi i Inovacionit ARK humbi 5% të premten dhe 12% në javë.

Bitcoin tani është në rënie rreth 30% nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave, afër 69.000 dollarëve, që arriti në fillim të nëntorit. Tregjet zakonisht përkufizohen si një rënie prej 20% ose më shumë nga nivelet e fundit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten se varianti Covid Omicron është zbuluar në 38 vende, nga 23 dy ditë më parë, me të dhënat e hershme që sugjerojnë se ky variant është më ngjitës se Delta.

Burimi i lajmit: CNBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...