E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Nxori në pritë shokun e fëmijërisë për ta ekzekutuar, ja sa vite caktoi gjykata

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 21 vite e 4 muaj burg, 42-vjeçarin Mikel (Gjovalin) Alia. Ai u shpall fajtor për akuzën e “vrasjes në bashkëpunim”. Në datën 2 tetor të vitit 2019, ai nxori në pritë shokun e tij të fëmijërisë, Eri Zefi, i cili u ekzekutua me armë.

Trupa gjykuese dha dënimin maksimal për Mikel Gjovalin Alinë me 32 vite burg, dy vite më shumë seç kishte kërkuar prokuroria. Por duke qenë se përfitoj nga gjykimi i shkurtuar, iu ul 1/ 3 e dënimit.

Ai është shpallur fajtor për veprat penale “Vrasje me paramendim” dhe “Armëmbajtje pa leje”.

Mikel (Gjovalin) Alia akuzohet se nxori në pritë para atentatorëve Eri Zefin, ndërkohë që ishin shokë fëmijërie.

Viktima Eri Zefi u gjet i vdekur në Zalle Xhuxhë të Mirditës, ndërsa më parë ishte dhunuar. Më pas ai ishte zhvendosur disa metra larg nga “Rruga e Kombit” ku është qëlluar për vdekje me 6 plumba.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...