E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Nxitja e kultivimit të bimëve medicinale, projekti që synon ta kthejë Kolonjën në ‘shtëpinë e çajit’

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Kultivimi i bimëve medicinale dhe aromatike është një ndër mundësitë më të mira për punësimin dhe vet-punësimin e të rinjve. Për këtë arsye, Bashkia Kolonjë e mbështetur nga Risi Albania ka ndërmarrë iniciativën për të promovuar Kolonjën si një destinacion për tërheqjen e investimeve në sektorin e bimëve medicinale, ose çarjave siç i njohim të gjithë në gjuhën e përditshme.

Drejtuesit e projektit po bëjnë takime të njëpasnjëshme me fermerë dhe eksportues të këtyre bimëve në rajon, duke bërë të mundur kështu rritjen e investimeve në këtë drejtim. Bashkia Kolonjë po asistohet në këtë projekt nga Organizata Njerëz dhe Ide, me qëllimin e përbashkët për të arritur nxitjen e përfshirjes të sa më shumë të rinjve në këtë sipërmarrje. Deri më tani është bërë i mundur bashkëpunimi dhe bashkëveprimi i shoqërive që kanë bërë hapa të rëndësishëm në promovimin dhe kultivimin e bimëve medicinale, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në botë.

Mediterranean Export – Imports Albania (MEIA) në Malësinë e Madhe e cila prodhon vajra esenciale dhe ka kontrata me rreth 500 fermerë për kultivimin e BMA-ve është një ndër kompanitë kryesore në rajon për eksportin e vajrave esencialë në Shtetet e Bashkuara të Amerikes e më gjerë. Takimi me Z. Emiland Skora, drejtuesi i kompanisë MEIA ka qënë frytedhënës për të dyja palet. Nga njera anë perfaqësuesit nga Kolonja u njohën me mundesië që kanë fermerët për të lidhur kontrata për kultvimin e bimeve medicinale dhe aromatike. Nga ana tjeter kompania MEIA u njoh me potencialet që ka zona e Kolonjës për kultivmin organik te BMA-ve falë përbërjes së tokës, kushteve klimaterike dhe gjeografike të saj, mungesës së industrive që mund të ndotin mjedisin dhe mungesa e bujqësisë intensive.

Në vijim përfaqësuesit nga Kolonja zhvilluan takimin e rradhës pranë kompanise Biobes me qendër në Lushnje. Kompania Biobes është një eksportues i cili po rrit ndjeshëm eksportet në tregje me vlerë të lartë si Zvicer, Austri, Francë, Gjermani, etj, falë modelit të ri që ka ngritur për rritjen e cilësisë dhe garantimit të furnizimit të qëndrueshem me bimë medicinale dhe aromatike të certifikuara organike. Biobes synon të investojë sa më afër fermerëve dhe të rrisë bashkëpunimin nëpërmjet kontratave për kultivimin e bimëve të certifikuara organike.
Administoratori i kompanisë Biobes Z. Besnik Koci u prezantoi përfaqësuesve nga zona e Kolonjës modelin e bashkëpunimit me fermerët për kultvimin e bimëve medicinale dhe aromatike. Ai theksoi që Biobes bazohet në parimin e mbështetjes së fermave të vogla familjare në zonat rurale që kanë traditë në mbledhjen e bimëve aromatike dhe medicinale në gjendje të egër, duke nxitur këto familje të nisin kultivmin me kontratë të bimeve medicinale dhe aromatike.

Së shpejti Bashkia Kolonjë do të prezantojë paketen e investimeve në sektorin e bimëve vedicinale dhe aromatike në Kolonjë pranë eksportuesve dhe investitorëve potencialë dhe ka shprehur gatishmerinë për të asistuar çdo investitor të interesuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...