E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

‘Nuk jemi terroristë, duam jetë më të mirë’: 6 afganët kapen në Pogradec

Gjashtë refugjatë afganë u kapën nga policia në qytetin e Pogradecit, në zonën e quajtur “Enkelana”.

Mes tyre ishin 3 të rritur dhe 3 fëmijë.

Mësohet se ata kishin ardhur në këmbë nga kampi në Greqi drejt Korçës dhe nga Korça në Pogradec në këmbë.

Ata janë parë nga kalimtarë të rastit si fillim që i kanë gjetur duke qarë në rrugë pasi kishin mbetur aty.

Janë shprehur se kishin ecur prej 7-8 ditësh për të mbërritur deri në Pogradec.

Mes lotësh dhe duke thënë nuk jam terroriste, njëra prej vajzave adoleshente kërkonte të ikte në Tiranë tek nëna e saj.

“Nuk dua para, nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më të mirë ku të shkollohem, ne nuk jemi terroristë”, tha ajo.

Edhe një refugjat  tjetër u shpreh se po tentojnë të ikin në një vend më të mirë drejt BE.

Ata u morën nga policia kufitare dhe u transportuan drejt Korçës për procedura të mëtejshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...

Biznesmenit të njohur tentohet t’i digjet lokali, arrestohet “Ujku” në Sarandë

Pas atentatit ndaj biznesmenit të njohur në Sarandë, një person ka tentuar ti digjte lokalin. Policia ka prangosur autorin e njohur me nofkën “Ujku”....