E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ 20 korrik 2004, Didier Drogba nënshkruan për Çelsin

 

Në vitin 2004, Hozè Murinjo kishte nevojë për një sulmues të shkëlqyeshëm për të dominuar në Angli. Ai dëshironte fuqimisht Didier Drogbanë dhe për ta kënaqur Abramovich e blen lojtarin nga Marseja për 24 milion paund. Për disa është një shifër disproporcionale aq sa një gazetar e pyeti Murinjon gjatë një konference shtypi.

Portugezi u përgjigj thatë:

“Mos e gjykoni tani. Gjykojeni kur të largohet”

Murinjo: “Ai është një djalë aq besnik sa nuk e ka harruar kurrë faktin që isha unë ai që e solla tek Çelsi nga Marseja. Kur Abramovich më pyeti kë dëshiroja si sulmues, unë i dhashë emrin e tij dhe ai u përgjigj: ‘Kush është? Ku luan? ‘ Unë ia ktheva: ‘Zoti Abramovich, paguaj dhe mos fol’.

 Ai u bë një lojtar emblemë për Çelsin dhe Premier Ligën. Sa herë që e ndeshja si kundërshtar, ai gjithmonë më bënte dëm. Kur u ktheva tek Çelsi i thashë: “Nuk do të jesh më numri një, por kam nevojë për ty, sepse ke përvojë dhe sepse mund të më ndihmosh me lojtarë si Hazard apo lojtarët e tjerë të rinj.’ Ka lojtarë që janë shumë të rëndësishëm për karakterin e tyre deri në ditën e fundit të karrierës”.

Me Çelsin:

  • 254 ndeshje
  • 104 gola
  • 4 Premier Liga
  • 4 Kupa FA
  • 1 Champions

/Tirana Today Sport

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...