E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
7 C
Tirana

Njihuni me vendin që do të ndërtojë qytetin 3 miliard usd vetëm për të varfrit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Një grup aktivistësh në Kaliforni prezantuan planin e tyre për të krijuar një qytet privat 3 miliardë dollarësh.

Ndonëse mund të duket e çuditshme për t’u besuar, kjo iniciativë kaq e kushtueshme është ndërmarrë për të siguruar akomodimin e 150,000 personave të pastrehë. Ishte Duane Nason, themeluesi i “Citizens Again”, ai që njoftoi propozimin për të luftuar krizën e vazhdueshme të pastrehëve që prek Kaliforninë.

“Tani është koha të mendojmë ndryshe për të zgjidhur krizën e të pastrehëve: në vend që të ndërtoni 4,000 strehime më shumë, “Citizens Again” është duke bërë ndërtimin e një qyteti të tërë, duke ushqyer gjithë të pastrehët në Amerikë”, thuhet në njoftim për shtyp.

Sipas Nason, qyteti “Citizens Again” do të ishte një proces më i shpejtë dhe më i efektshëm nga ai që kanë parashtruar politikanët.

“Bazuar në shkallën e vendosmërisë së qeverisë nga dhjetë vitet e fundit, do të duhen afër 200 vjet për të krijuar strehimore të mjaftueshme për të strehuar 90,000 të moshuar të pastrehë. Askush nuk dëshiron të presë kaq gjatë”, shkruan ai.

Në vend të “pritjes 200-vjeçare” grupi vlerëson se qyteti i ri do të jetë gati për rreth 10 vjet. “Kam parë disa zona të ndryshme në Kaliforni. Do të duhet të jetë në një klimë të moderuar, ndoshta disi klimë e një fushe. Do të më duhen rreth 300 hektarë”, tha Nason për Good Day Sacramento. /TopChannel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë...

Panik në Durrës/ Përfshihet nga flakët kati i 6-të i një pallati

Në orët e para të ditës është përfshirë nga flakët kati i gjashtë i një pallati në Durrës. Burimet bëjnë me dije se flakët...

Britania e Madhe shtrëngon masat, rikthen sistemin e vizave nga 1 janari

Britania e Madhe rikthen sistemin e vizave, si një masë kundër migracionit në territorin e saj. Këto masa të forta do të hyjnë në...

Pesë avokatë do mbrojnë ish-presidentin Hashim Thaçi në Hagë

Hashim Thaçi u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 nëntor, dhe u transferua në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara...

Anxhela Peristeri reagon pas lajmeve të fitores në “Festivalin e Këngës”

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka reaguar në lidhje me lajmin që u shpërnda në media, se ishte përzgjedhur nga juria e "Festivalit të Këngës", për...