Rajoni

Ndryshime të mëdha në Greqi, pas ardhjes në pushtet të Mitsotakis


               Publikuar në : 21:52 - 10/07/19 Enno

Kyriakos Mitsotakis ka zhvilluar mbledhjen e parë të kabinetit qeveritar si kryeministri i ri i Greqisë. Në këtë mbledhje ai ka folur për një model të ri të qeverisjes së vendit, teksa ka propozuar ndryshime të mëdha në mënyrën e funksionimit të qeverisë.

Mësohet se Mitsotakis e ka shkrirë Ministrisë së Emigracionit në Greqi, duke e kaluar këtë dikaster tashmë nën Ministrinë e Mbrojtjes.

Prioriteti i 12 është një Greqi e fuqishme në një botë që ndryshon. Kam biseduar ndërkohë me shumë homologë të mi në BE. Bisedova dje edhe me zv/presidentin amerikan dhe me vetë presidentin amerikan dje në mbrëmje për të rikonfirmuar rëndësinë strategjike të marrëdhënieve të Greqisë me SHBA”, u shpreh Mitsotakis, gjatë mbledhjes me kabinetin e ri qeveritar.

Kryeministri i ri grek tha se qeveria e tij do të bëjë përpjekje të rrisë zhvillimin ekonomik, sigurinë e qytetarëve, të vlerësojë pasurinë shtetërore, të ndihmojë shtresat në nevojë, të përmirësojë sistemin e arsimit dhe Shëndetësisë, të respektojë kontratat e punës, të rigjenerojë shtresën e mesme dhe të mbrojë mjedisin.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT