E shtunë, 6 Mars, 2021
13 C
Tirana

Navy Seals, kush është njësia me elitare e ushtrisë amerikane

Naby Seals u formua më 1 janar 1962. Kandidatët i nënshtrohen paraprakisht testevetë ashpra ku 80 për qind e tyre tërhiqen. Një ndër testet më të forta, është qëndrimi për disa minuta zhytur në një pishinë me duart dhe këmbët e lidhura.

Por këto praktika janë kritikuar pasi kanë shkaktuar edhe viktima. Në vitin 2016, një rekrut 21-vjeçar vdiq, dhe 4 të tjerë gati u mbytën. Por njësia mbrohet, duke thënë se kandidatët nënshkruajnë paraprakisht një formular, ku e pranojnë nivelin e lartë të rrezikut.

Navy Seals, përbën më pak se 1 për qind të gjithë personelit të Marinës Amerikane, por ka një ndikim të madh strategjik në çdo operacion ku merr pjesë. Ajo ishte pjesë e Luftës në Vietnam, duke shënuar një rekord të frikshëm: 200 vietnamezë të vrarë, për çdo marins të vdekur.

Arsenali i kësaj njësie, përfshin edhe armën e famshme AK-47 (kallashnikov) për shkak të besueshmërisë së saj në çdo situatë. Navy Seals, kreu edhe operacionin e vrasjes së liderit të Al-Keadës, Osama Bin Laden në Pakistan.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Komandanti i Gardës në SHBA: Trupat u dërguan me 3 orë vonesë në Kapitol

Premier League/ Leicester me mungesa, Arsenali luan për Champions-in

Një katastrofë përsa i përket formës, ka bërë që kontrolli i Leicesterit në vendin e katërt në Premier League të zbehet. Ekipi i pozicionuar në...

Meta sfidon Ramën: Në takim me njerëzit pa truprojë (Video)

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shfaqur sot në njësinë 10 në kryeqytet, duke takuar qytetarë të ndryshëm. Disa persona ndalojnë dhe e përshëndesin me...

SHBA-ja dënon “sulmin” e Kinës ndaj autonomisë së Hong Kongut

Shtetet e Bashkuara kanë dënuar vendimet e Kinës për të rregulluar sistemin elektoral të Hong Kongut dhe i kanë konsideruar ato si “sulm të...

Tjetër tërheqje nga PS-ja, deputeti Vorpsi: Do t’ia kaloj stafetën të rinjve

Deputeti i Partisë Socialiste dhe njëherësh Prefekti i Qarkut Tiranë, Sadi Vorpsi ka njoftuar largimin e tij nga politika. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Basha: Sfida më e madhe pas 25 prillit, frenimi i ikjes së të rinjve nga vendi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një takim online me studentë dhe përfaqësues të EDS (European Democrat Students). Të pranishëm në këtë takim...