E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

NASA: “Lëkundja” në orbitën e Hënës do të shkaktojë përmbytje të mëdha në Tokë

Bregdetet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po përballen me një rritje të baticave për shkak të një “lëkundjeje” në orbitën e Hënës. Një studim i ri nga NASA dhe Universiteti i Hawaii, botuar së fundmi në revistën Nature Climate Change , paralajmëron se ndryshimet në orbitën e hënës mund të çojnë në përmbytje rekord në Tokë në dekadën e ardhshme.

Përmes hartës së ngritjes së nivelit të detit të Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA), pragjet e përmbytjeve dhe ciklet astronomike, studiuesit zbuluan se përmbytja në qytetet bregdetare amerikane mund të jetë disa herë më e madhe në vitet 2030, kur “tundja” e hënës tjetër pritet të fillojë. Ata presin që përmbytja të dëmtojë ndjeshëm infrastrukturën dhe të zhvendosë komunitetet, shkruan CBS News.

Ndërsa studimi nxjerr në pah situatën e rëndë me të cilën përballen qytetet bregdetare, lëkundja hënore është në të vërtetë një dukuri natyrore, e raportuar për herë të parë në 1728. Orbita e hënës është përgjegjëse për periudhat e baticave të larta dhe të ulëta rreth çdo 18.6 vjet.

Por kësaj here, shkencëtarët janë më të shqetësuar. Me rritjen e nivelit të detit për shkak të ndryshimit të klimës, përmbytjet e rrymës së lartë pritet të jenë më intensive dhe më të shpeshta se kurrë më parë, duke përkeqësuar parashikimet tashmë të zymta.

Sipas studimit, këto përmbytje do të tejkalojnë pragjet e përmbytjeve rreth vendit më shpesh, dhe gjithashtu mund të ndodhin në grupe që zgjasin më shumë se një muaj, në varësi të pozicioneve të hënës, Tokës dhe diellit. Gjatë shtrirjeve të caktuara, përmbytjet mund të ndodhin çdo ditë.

“Zonat e ulëta afër nivelit të detit janë gjithnjë e më të rrezikuara dhe vuajnë për shkak të përmbytjes në rritje, dhe kjo vetëm do të përkeqësohet. Kombinimi i tërheqjes gravitacionale të Hënës, ngritja e niveleve të detit dhe ndryshimi i klimës do të vazhdojnë të përkeqësojnë përmbytjet bregdetare në vijat tona bregdetare dhe në të gjithë botën.”, tha administratori i NASA Bill Nelson.

Pothuajse të gjitha vijat bregdetare të SHBA-së, Hawaii dhe Guam pritet të përballen me këto efekte. Rritja e nivelit të detit tashmë pritet të bëjë qindra mijëra milje katrorë të vijës bregdetare të pabanueshme dhe potencialisht të zhvendosë mbi 100 milion njerëz në të gjithë botën deri në fund të shekullit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...