E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Naftëtarët e Ballshit me pagë nga buxheti, zgjerohet aksi Elbasan-Qafë Thanë

Naftëtarët e Ballshit do të marrin përsëri pagë nga buxheti i shtetit. Po kështu pritet të zgjerohet aksi Elbasan-Qafë Thanë. Lajmin e ka përcjellë Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dje në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese. Ajo njoftoi se do të zgjerohet me një korsi aksi rrugor Elbasan-Qafë Thanë.

Balluku tha se projekti ka përfunduar, dhe sipas saj, brenda vitit 2022 do të nisë zgjerimi i rrugës. “Ne kemi një projekt për rrugë shpejtësie, Elbasan-Pogradec-Qafë Plloçë, problemi është kjo rrugë do të kërkonte më shumë se 5 vite. Për këtë arsye është vendosur që në çdo rast, rruga alternative për një rrugë kombëtare për të ardhmen është e domosdoshme. Ajo rrugë nuk mund të qëndrojë më në ato parametra, sepse është rrugë e rëndësishme dhe brenda vitit 2022 do të nisë zgjerimi i kësaj rruge. Projekti po përfundon, pasi ka pasur një studim fizibiliteti. Zgjerim segmenti deri në Qafë Thanë, si në Qafë Thanë që ka zgjerim 2 korsi + 1 shtesë”, u shpreh ministrja.

Ministrja Balluku trajtoi edhe rastin e naftëtarëve të Ballshit. Ajo dha lajmin e mirë se ata do të marrin përsëri pagë nga buxheti i vitit 2022. Balluku sqaroi se 830 naftëtarët në kushte të papunësisë, do të kompensohen me 300 milionë lekë. Sipas saj, për të gjithë naftëtarët që nuk do të rifillojnë punë në rafineri apo diku tjetër, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës do të marrë përsipër financimin në vitin 2023.

“Naftëtarët e Ballshit do të marrin përsëri pagë nga buxheti i shtetit në vitin që vjen. Të 830 naftëtarët në kushte të papunësisë, pasi nuk punon rafineria e Ballshit, do i kompensojë me 300 milionë lekë, paga do të jetë 30 mijë lekë.

Për të gjithë naftëtarët që nuk rifillojnë punë si në rafineri apo diku tjetër, ne si ministri do të marrim përsipër edhe financimin e tyre në vitin 2023”, tha Balluku.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...