E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Mutacioni/ Koraqi: Nëse virusi ka ndryshuar strukturë vaksina nuk ka efekt

Një variant i ri i Covid-19 i shfaqur në Britaninë e Madhe, ka trondituar botën duke bërë që vendet e BE-së të ndalin udhëtimet me këtë shtet.

Doktori i njohur, Andi Koraqi tha në ‘Open’ se ky virus ka 29 ndryshime në strukturën e tij, por nuk ka akoma shumë informacion rreth ndryshimeve.

Ai është shprehur se virusi ka ndryshuar strukturë, atëherë do të thotë se antitrupat nuk e njohin si virus dhe mundet që as vaksina të ketë efekt

“Ka 29 ndryshime në strukturën e tij. Koronavirusi është i prirur të bëjë 2 deri në 4 viruse, ndërsa ky motacion ka kaluar pritshmëritë. Nuk ka akoma shumë informacion. Pyetja është nëse mutacioni i ri ka ndryshuar strukturën. Nësa ka ndryshuar strukturën, pra fytyrën nuk kemi më virusin e Ëuhanit por një virus të ri. Nëse kemi një virus të ri atëherë do të thotë se antitrupat nuk e njohin si virus dhe mundet që as vaksina të ketë efekt”, tha Koraqi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...