E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Mutacioni i Covid-19 po përhapet me shpejtësi në Britaninë e Madhe (Foto)

Mutacioni i ri i Covid-19 po përhapet në mënyrë të shpejtë në të gjithë Britaninë e Madhe.

Prestigjozja britanike, Daily Mail shkruan se brenda 2 javësh mutacioni i Covid është përhapur në shumë rajone.

Një studim që ka kryer Zyra e Statistikave Kombëtare në vend, ka dalë në përfundimin se 62% e raste me Covid në të gjithë vendin janë për shkak të mutacionit të ri.

Mutacioni i ri i Covid, është 70 % më ngjitës së sa virusi i mëparshëm dhe pas shfaqjes së parë në Kent tani ka “mbërthyer” të gjithë Londrën dhe shumë qytete të tjera.

Pak ditë më parë, në Britani u shfaq një mutacion i ri i Covid-19. Për pasojë, vendi është izoluar, ndërkohë që shtetet e Evropës dhe të botës, përfshirë Shqipërinë kanë anuluar të gjitha fluturimet me Britaninë e Madhe.

Nga studimet paraprake, tregohet se vaksina anti-Covid ka të njëjtin rezultat edhe me mutacionin e virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...