E hënë, 6 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Mjeku: Vaksina e tuberkulozit ka rritur imunitetin e shqiptarëve ndaj COVID-19

Më të lexuarat

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese! Ministria e Shëndetësisë sapo ka bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit teksa njoftoi se 2 persona...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Një 90-vjeçar humbi jetën si pasojë e koronavirusit, duke çuar në 25 numrin e viktimave në Shqipëri. I moshuari ishte i shtruar në spital prej disa ditësh, e ndërsa vuante nga sëmundje të tjera bashkëshoqëruese.

Po sa të rrezikuar janë shqiptarët nga COVID-19? A mund të hamendësohet se mund të shkojmë drejt një trendi në rritje të të vdekurve, po ashtu dhe të infektuarve si në SHBA, Itali e Spanjë?

Një lajm mjaft shpresëdhënës është dhënë nga mjeku Arjan Harxhi, i cili është shprehur se vaksina e tuberkulozit ka rritur imunitetin e shqiptarëve ndaj COVID-19.

Mjeku infeksionist Arjan Harxhi deklaroi në studion e “Abcnews”, se vaksina e tuberkulozit është një e dhënë për përhapjen e COVID-19 në botë. Ai tha se mendohet se kjo vaksinë ka rritur mbrojtjen e organizmit nga kjo sëmundje, për shkak se është një vaksinë që rrit imunitetin.

“Ka pasur shumë debate për vaksinën e tuberkulozit. Është një e dhënë për përhapjen e këtij infeksioni në hartën e botës midis vendeve që e kanë përdorur, si është edhe Shqipëria. Mendohet të ketë rol për mbrojtjen, për shkak se kjo vaksinë rrit imunitetin. Kur thuhet test, nuk do të thotë që të gjithë të testohen.

Lexo edhe :   Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Ajo bëhet për të dhënë diagnozën, për të marrë vesh që ai që ka temperaturë, të kuptohet nga se vuan, por edhe për të evidentuar dhe gjurmuar e më pas izoluar edhe rastet e kontaktit që mund të jetë të prekur.

Kjo do jetë strategjia e të ardhmes dhe lëshimit. Nuk do të jetë rihapje si mbyllja, pra e menjëhershme. Duhet të rriten kapacitetet, për të identifikuar edhe antitrupat, ata persona që e kanë kaluar dhe janë të mbrojtur.

Lexo edhe :   Trump: 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë “të padëmshme”

Publikimi i emrave nuk ndihmon shumë, sepse një pjesë e mirë nuk ka shenja. E rëndësishme është të identifikohen sa më shumë kontakte”, tha Harxhi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...