E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Mjeku: Mund të prodhohen 1.3 miliardë vaksina, Shqipëria pjesë e planit

Epidemiologu, Erand Llanaj ka sqaruar arsyen se përse vaksina anticovid pritet të injektohet në dy doza.

Llanaj ka thënë se vaksina nuk mund të ketë efekt pa një dozë tjetër.

Ai ka shtuar faktin se Shqipëria është pjesë e planit ku do të shpërndahet vaksina.

Doza e parë ekserton një përgjigje imunitare që krijon një mbrojtje imunitare, dhe kërkon shtyrje të imunitetit me një dozë të dytë. Nuk mundet që vaksina të ketë efekt pa një dozë të dytë. Mund t’ju tregoj vaksinën e Hepatitit B që kërkon tre doza dhe jo dy, që bëhen pas tre muajsh. Kjo është vaksina e parë me bazë ARN-je, sepse nuk ka ndodhur kurrë. Një tjetër shqetësim që kam shprehur, është fakti që nuk mund të prodhohet 12 miliardë vaksina për 6 miliardë njerëz, që të kemi imunitet të tufës, pasi mund të prodhohen maksimumi 1.3 miliardë doza, që i bie që 600 milionë individë mund të vaksinohen maksimumi në fillim të vitit 2022.

Lajmi i mirë është që ka një program që edhe Shqipëria është pjesë, sigurohet në një marrëveshje ndërkombëtare që 20% e popullsisë do të vaksinohet në momentin që kemi doza të mjaftueshme. Vendet që janë me të ardhura të larta, janë më shumë të favorizuara nga vetë kompanitë që priret t’u shkojnë, sepse duke qenë se vaksina kërkon logjistikë në -18 gradë celcius, normalisht që vendet në zhvillim, nuk do t’i kenë mundësitë që ta menaxhojnë. Pfizer ka bërë disa pako që mundet me akull të thatë që ta mbajë temepraturën dhe ka një plan rigoroz”, tha Llanaj në ‘Ora News’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...